Ha Barack Obama történetesen olasz lenne, és 2008-ban Rómában szerette volna elnökké választatni magát, ezt nem tehette volna meg. Nem töltötte be akkor még az ötvenet. John F. Kennedy pedig, aki talán szintén nem tartozik a modern történelem legjelentéktelenebb alakjai közé, egész életében nem felelt volna meg az olasz alkotmány e követelményének. Ennek megfelelően, ha végigtekintünk a Olasz Köztársaság eddigi elnökeinek arcképcsarnokán, tizenegy idős férfi néz vissza ránk.
Mindennek persze vajmi kevés jelentősége lenne, ha lassan két hete nem ideiglenes államfő állna a világ nyolcadik, egyben az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságát adó dél-európai állam élén. Továbbá: a hivatalából január 14-én távozott agg államfő, Giorgio Napolitano az elmúlt kilenc évben, de azon belül az utóbbi kettőben különösen sokat tett azért, hogy Itália ne süppedjen állandó kormányválságba, és ezzel minél távolabb maradjon a veszélytől, hogy előbb-utóbb a 61 millió olasz, majd az egész eurózóna nyakába szakadjon a jelenleg 135 GDP-százalékos olasz államadósság terhe.
Emlékezzünk rá a tegnapi görög választások apropóján, hogy Hellász évek óta tartó vesszőfutása mekkora nyűgöt jelent Európának. Mármost az olasz gazdasági kibocsátás tízszerese a görögének, ami még a mitológiai Atlasznak is sok lenne...