galéria megtekintése

Nem isznak a lovak

Az írás a Népszabadság
2014. 04. 28. számában
jelent meg.


Szőcs László
Népszabadság

Megítélés kérdése, hogy pávatáncot-e, vagy mást, de mindenképpen érdekes valamit lejt Abbasz a „békefolyamat” körül, amelynek kapcsán az is bizonytalan: vajon az-e a cinikusabb, ha idézőjelbe tesszük, vagy az, ha nem. Mindenesetre Abbasz most a modern történelem legszörnyűbb bűntettének nevezte a holokausztot ennek emléknapján. Hátat fordított ezzel évtizedekkel korábbi, még a Szovjetunióban írt kanditátusi értekezésének, amelyben Abu Mazen (Abbasz „katonai szárnya”) még „a nácizmus és a cionizmus közötti titkos kapcsolatot” boncolgatta.

A palesztin elnök most egyúttal azt is kifejezésre juttatta, hogy a Fatah és a Hamasz egységkormánya ugyan sosem ismeri el Izraelt „zsidó államként”, de országként igen, ahogyan a vele kötött eddigi megállapodásokat is. Lemond továbbá az erőszak alkalmazásáról. Insalláh, úgy legyen. Nagy tétben azért nem fogadnánk rá. Vegyük lajstromba a tényeket: ugyan az amerikai kormány nagyon nekibuzdult, az izraeli–palesztin tárgyalások lezárására eredetileg adott holnapi határidő (mint várható volt) anélkül telik le, hogy érdemi előrelépés történt volna.

Ha valaki akar, mindig tud úgy játszani a zsidó telepek lakásbővítéseivel, a gyilkosságért börtönben ülő palesztin terroristák szabadon bocsátásával (vagy nem bocsátásával), a palesztin státusz árának a különböző nemzetközi szervezeteknél és egyezményeknél való felsrófolásával, hogy az aláássa a bizalmat az előrelépéshez. A dugót pedig a Fatah és a Hamasz összebútorozásának hírével húzták ki a palesztinok: előre tudhatták, mi lesz az izraeli reakció.

 

Innen már a sírból kellene visszahozni az egészet, már ha valaki akarná. Logikailag valóban három eset lehetséges: vagy a Fatah emeli fel maga, pontosabban Arafat, Rabin, Peresz és Clinton kézfogása mellé a Hamaszt, vagy az utóbbi rántja le magához a „hivatalos palesztinokat”. Máskülönben bomlik az egység, marad a status quo.

A rideg valóság: az izraeli–palesztin béke, ahogyan egy kútba eső lakásvételnél mondanánk, jelenleg nem aktuális. Csak ezt nyíltan nem mondja ki senki, és főleg az amerikaiaknak nem, elvégre olyan lelkesek. A „hivatalos palesztinok” a világpolitika nagy megélhetési segélyezettjei, gyenge belső legitimációval. A Gázát uraló Hamasznak azóta, hogy egyiptomi elvbarátait a katonai hatalom úgy rúgta tavaly félre, mint egy üres kólásdobozt, minden kitörési lehetőség jó. Ölni tudnának egy Nobel-békedíjért. Izraelt pedig semmilyen tényező sem kényszeríti.

A helyzet ugyan nem rózsás, de nem is elviselhetetlen. A világpolitika „alacsony intenzitású konfliktusainak” egyike ez, jelenleg az ukrán–orosz válság és Szíria árnyékában. Kerry külügyminiszternek igaza volt, amikor pár hete az ősi bölcsességet felidézve azt mondta: el lehet vezetni a lovat a vízig, de nem lehet rákényszeríteni, hogy igyon is belőle. Sajnos az idő csak kétvalakit sürget: őt és főnökét, Obamát. Az ő megbízatásuk jár le 2017 januárjában. Meglehet, nagyobb külpolitikai bravúr nélkül.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.