Életem egyik boldogtalan időszakában az élelmiszerügyekért felelős minisztérium (hívták azt azóta már sokféleképpen) sajtójáért felelős tisztviselő voltam. E minőségemben szinte térden állva könyörögtem három nyáron is a főnökömnek: miniszter úr, ne mondjuk már azt, hogy végre megtermett az ország kenyere így meg úgy, mert ennek a Kárpát-medencében semmi értelme nincsen. A mi hazánkban háromszor annyi a megtermelhető élelmiszer-mennyiség, mint amennyit felhasználunk. Az „ország kenyeréről”, a „lakossági ellátás biztonságáról” beszélni felesleges. Eleve régen rossz, ha mifelénk az ilyesmit hangsúlyozni kell.
Ez a vita szinte napra pontosan húsz éve zajlott, s a parasztemberből lett végtelenül tisztességes miniszter azzal zárta le: öcsém, a Gyula (Horn) azt akarja, hogy ezt mondjuk, és mi bizony ezt mondjuk. Az ország kenyerét emlegető sületlenséget viszont azóta is minden aratási szezon környékén közbeszédbe löki az éppen aktuális kormánypolitika. A most éppen regnáló Fazekas agrárminiszter éppúgy (csak most nyilván a Viktor akarja így), mint szocialista elődei vagy éppen a hantázgató frázisokban verhetetlen kisgazdavezér, Torgyán József.
Ha valaki ma a hazai élelmiszer-gazdaságról valódi sikerjelentést akarna írni, az valahogy úgy kezdődne, hogy „megtermeltük az ország húsát”. Netán: új termesztési eljárásokkal kiváltottuk a szinte száz százalékban GMO-s tengerentúli fehérjetakarmányokat, és ezzel megszüntettük állattenyésztési függőségünket a chicagói gabonatőzsde mindenkori árfolyammozgásaitól. (Már persze, ha bárki is komolyan veszi az alaptörvény idevonatkozó passzusát az élelmiszeralapanyag-termelésben kategorikusan tiltott GMO-felhasználásról.) De nem, erről szó sincs. A mindenkori miniszter a legrosszabb évben is biztosan megtermő gabona-alapmennyiségnek örül, arról viszont hatalmas a csend, hogy legalább három nagy becsben tartott, hungarikumnak kinevezett hústermékünk igazából német, dán és más, részben európai, de egyre növekvő mértékben tengerentúli élelmiszer-piaci versenytársaink olcsó nyesedékáruiból készül.