A legszegényebbeket fenyegeti az Orbán-kormány terve című cikkben (január 29.) Valaska József, a Magyar Bányászati Szövetség felügyelőbizottságának elnöke, a Mátrai Erőmű volt vezetője úgy vélekedik, hogy a lignit lakossági tüzelőanyagként való felhasználásának betiltása „nem feltétlenül lehetséges” és nem is „ésszerű”. Vegyük sorra az érveit.
„A lignit jelenleg a legolcsóbb lakossági tüzelőanyag.” Csak látszólag. Valójában a legdrágább a lakosság által legálisan felhasználható tüzelőanyagok közül. A lignit háztartásokban történő elégetése ugyanis – az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatósága által ajánlott módszertan szerint számolva – évente mintegy 60 milliárd forint kárt okoz az emberi egészség romlása, a megbetegedések, idő előtti elhalálozások, illetve az emiatti munkaidő-kiesések következtében. (A lignit égetésekor rákkeltő, szív- és érrendszeri károsodást, légúti megbetegedéseket okozó, agresszív anyagok sora keletkezik.) Ehhez még hozzá kell számolni a kénsav és kénessav által az épületekben, különböző berendezésekben okozott károkat.
„A Mátrai Erőmű jó minőségű, kilogrammonként legalább nyolc-kilencezer kilojoule-os, másfél százalék körüli kéntartalmú lignitet értékesít. Ha viszont a szabályt végül ezekre az értékekre állítanák be, az nagymértékben befolyásolná a tűzifa-árusítást: a vizesebb fa fűtőértéke ugyanis már közelít ehhez. Ráadásul... akár a szárazabb fára jellemző szintig is emelhető a lignit fűtőértéke.” A másfél százalékos kéntartalom sem kevés, de a mátrai lignit gyakran ennél jóval magasabb – esetenként akár négyszázalékos – arányban tartalmaz ként. A tűzifa kéntartalma legfeljebb néhány tízezrelék. A vizes fával való összehasonlításnak nincs sok értelme, hiszen a vizes fával fűtés rendkívül gazdaságtalan, annak fűtőértéke sokkal alacsonyabb, mint a száraz fáé. A Levegő Munkacsoport és a Greenpeace éppen ezért javasolta a kormánynak a lignit lakosság számára történő árusításának betiltása mellett az árusított tűzifa nedvességtartalmának jogszabályi korlátozását. Ami pedig a „megtisztított” lignit forgalmazásának engedélyezését illeti, Valaska úr nyitott kapukat dönget. A vonatkozó kormányrendelet tervezete ugyanis megengedné az egyszázalékosnál alacsonyabb kéntartalmú, kiszárított lignit forgalmazását. Ugyanakkor Valaska úr helyesen értékeli úgy, hogy ezáltal kormányrendelet betiltaná a lignit forgalmazását, hiszen az így megtisztított lignit már jóval többe kerülne, mint a tűzifa.