„Az állami műemlékvédelem nem kell hogy kövesse a korszellem minden rezdülését. Az egyedi esetekben több nyitottságra, bátorságra és fantáziára van szükség. Ez viszont világosságot és tartósságot feltételez a műemléki alapelvekben, amelyek azonban nem az állami erőszak folyományai, hanem egy több mint évszázados tisztázódási folyamat eredményei. Ebben pedig nem a fogalmi viták játszottak szerepet, hanem az ezenközben kialakult rendkívül konzisztens törvényalkotás és joggyakorlat.” Ezt válaszolta 2010-ben a Neue Zürcher Zeitung kérdésére Norbert Huse, a 2013-ban elhunyt müncheni művészettörténész-professzor, a műemlékvédelem egyik kiemelkedő nyugat-európai szakértője.
N. Kósa Judit Tartalomhoz a forma című cikke (augusztus 13.) juttatta eszembe Huse professzor szavait. A cikk kitűnő. De a hatásosságában sajnos kételkedem.
A műemlékszakmai alapkérdés valóban az, hogy „jogos-e olyan döntést hozni, amely egy valaha voltat értékesebbnek, nagyobb létjogosultságúnak mutat a most létezőnél”. Ez volt a XIX. századi műemléki „helyreállítás” alapkérdése is, amelyre akkor kevesek kritikájától kísérve és nemzeti lelkesedéstől eltelve sok értékes emlék pusztulásával járó büszke igennel válaszoltak (Kassa: Szt. Erzsébet-templom, Budapest: Mátyás-templom, Vajdahunyad stb.). Ez akkor Európa-szerte így volt.
(A „valaha voltba” a kor szemléletében az is könnyen beletartozott, ami valaha sem volt, de lehetett volna, meg különben is a kor szakemberei már „jobban tudták”, hogy mi kellett volna legyen!) A múlt századforduló óta azonban egészen a mostani század- és ezredfordulóig, jó száz éven át más szelek fújtak.