galéria megtekintése

Fordítva, mint itthon

Az írás a Népszabadság
2014. 06. 27. számában
jelent meg.


Szőcs László
Népszabadság

Yves Leterme 2010 tavaszára megbukott belga kormányfőként. Bizton tervezhette, hogy nyáron kiül a tengerpartra, csapoltat magának egy-egy korsó Hoegaardent, és megnézi a tévében a dél-afrikai futball-vb mérkőzéseit. (Igaz, Belgium oda még nem jutott ki.) Ehhez képest Leterme nemcsak országa 2010 júliusától esedékes soros európai uniós elnökségét trappolhatta, gürizhette végig ügyvezető kormányfőként, de egy további évet is ráhúzhatott, míg végre 2011 végén felmentették.

Belgiumban csak egy nehezebb dolog van annál, hogy az emberből miniszterelnök legyen. Az, hogy már ne legyen. Egyfelől szerencsésnek mondhatja magát az az ország, amely 541 napos, világrekordnak számító kormányválságot is átvészel, s a pártfüggetlen államigazgatás nagy rutinnal elvisz a hátán egy uniós elnökséget (ahogy egyébként korábban az olasz is tette, Silvio Berlusconi legidegesebb hónapjaiban). Igaz, a reformokat sürgető pénzpiacok 2011 vége felé kezdtek már idegeskedni, s kikényszerítették az új kabinetet. Annyira pedig nem nézhették az ajándék ló fogát, hogy megütközzenek rajta: flamand kereszténydemokrata helyett vallon szocialistát kaptak.

Másfelől szerencsétlen az az ország, amelynek nagy államalkotói tényezői nem jutnak dűlőre, mit is kezdjenek egymással. Szerdán az ország legnagyobb pártja, a flamand nacionalisták vezére, Bart De Wever bedobta a törülközőt a királynál. Eredménytelenül egyeztetett. De van egy szerencséje. Hiába szeparatista, tőle jobbra is állnak: a szélsőséges Flamand Érdek (VB). Az utóbbi formáció „prominense” épp laptársunk hasábjain siránkozik „mérsékelt verziójuk” májusi választási győzelme nyomán. Az Új Flamand Szövetség a voksok egyharmadát szerezte meg a gazdagabb, a királyságból való kiválással kacérkodó északon. De Wever lassúbb, kegyesebb halált készít elő Belgiumnak, mint a vb. „2010 kínszenvedés volt Belgium számára, 2014 még jobb lehet...” – ironizál egy lap. Bizonytalan, meddig húzódhat el a válság.

 

A belga politika bizonyos értelemben a magyar kifordítottja. Nagy előnye, hogy ha már sikerül végre kabinetet alakítani, akkor az viszonylag széles körű konszenzuson nyugszik. Legalább négy párt kell a többséghez. Belgiumban a két nagy országrészben nemcsak nyelvükben és szervezetükben, de adott esetben programjukban is különbözők az azonos pártcsaládhoz tartozó formációk. Nagy hátrányuk viszont a belgáknak, hogy folyamatosan keresniük kell a közös nevezőt. Nem készül el a kormánynévsor öt perc alatt, söralátéten, már hetekkel a választások előtt. Már ha ez hátrány egyáltalán...

Állítólag a királyság, a sör és futballválogatott varázsol belgát a flamandból és a vallonból. A „vörös ördögökön” tehát a sor! A „dongelbergi bika”, azaz Marc Wilmots dirigálta tizenegy a legjobb 16 között folytathatja Brazíliában. Bármilyen országösszetartó kampánynál többet ér, ha minél több meccs előtt csendülhet fel a Brabanconne: „Ó, Belgium / ó, drága anya / Tiéd a szívünk, tiéd a karunk...”

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.