Az archívum nem felejt. Németh Zsolt, a Fidesz akkori első számú külpolitikusa 2007. május 9-én a Népszabadság Fórum rovatában lelkendezett, milyen jó, hogy „a moszkvai különalkukra... Brüsszelben és Washingtonban már rég felfigyeltek”, s nem engedték, hogy Gyurcsány és Kóka „sutyiban bizniszeljen” az energiabiztonságra hivatkozva Moszkvával. És milyen rossz az a hazának, hogy „a magyar kormánynak sikerült Moszkva-barátként feltűnnie akkor, amikor a koszovói válság, az észtországi emlékmű esete, Grúzia és Ukrajna helyzete, a rakétavédelem ügye és az orosz emberi jogi helyzet kiélezte a vitát NATO-szövetségeseink többsége és Moszkva között”.
És hol volt még Ukrajna akkori „helyzete” a maihoz, a Krím megszállásához és a kelet-ukrajnai orosz agresszióhoz képest! Németh Zsolt akkor arra biztatott: „Ne legyünk szemérmesek: baj van a moszkvai gazdaságfilozófiával és demokráciafelfogással.” És arra biztatta a kormányt, hogy tegye bátran szóvá (ahogy Orbán Viktor is tette) „az orosz média függetlensége vagy a civil társadalom szabadsága megnyirbálásának” eseteit, mert ettől még nem kell lemondani a mindkét fél számára kedvező lehetőségek kihasználásáról.
A szörnyeteg Dzserzsinszkijt példaképként éltető, a KGB hagyományait és módszereit őrző Putyin 2006-os magyarországi látogatása előtt a legjelentősebb és leghitelesebb emberi jogi szervezetek, az Amnesty International, a Magyar Helsinki Bizottság, a TASZ, a NE-KI, a Roma Polgárjogi Alapítvány és az Eötvös Károly Közpolitikai Kht. vezetői, Kőszeg Ferenc, Majtényi László stb. stb. levelet írtak Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnöknek, hogy járjon közbe a súlyos veszélyeknek és jogsértéseknek kitett oroszországi emberi jogi aktivisták érdekében, és tegye világossá, hogy „a magyar társadalom mélységes rosszallással követi nyomon a demokratikus jogok szűkítését” Oroszországban, „és szolidáris azokkal a bátor emberekkel, akik, mint elődeik harminc évvel ezelőtt, ismét kiállnak az ember jogaiért és szabadságáért”. Emlékeztettek rá, hogy az emberi jogi aktivistákat hazaáruló kémeknek minősítik, és a civil szervezeteket szoros állami felügyelet alá helyezik.