Van, aki elismeri az akcionista művészeket, van, aki nem. Vannak művészakciók, amelyeket politikusok jegyeznek és politikának hiszünk. S vannak politikai akciók, amelyek szerzői művészek, s mindenki művészeti termékként beszél róluk. Ez most tulajdonképpen mindegy. Tavaly november óta megvan az utolsó néhány év vitathatatlanul legtökéletesebb közművészeti akciója. Az egyik hétfő hajnalon Pjotr Pavlenszkij, egy ismert pétervári artszemélyiség egy ceremónián, amit Fenyegetésnek (Ugrozának) nevezett, felgyújtotta a Lubljanka, az orosz (szovjet) államvédelem főépületének kapuját. Nem futott el, nem álcázta magát. Vitt oda fotósokat, sőt készült az egészről, igaz, nem közvetlen közelről, hanem egy kocsiból videó is. Azon a művészt magát keretezik a sötétben felcsapó lángok. A POKOL KAPUI – tette hozzá szinte azonnal a média. Technikailag most egy kanna benzin elég volt.
Két nappal később arra jártam, a nyomokra voltam kíváncsi. Ugyanúgy körbe lehetett járni a teret, mint korábban, a megsérült kaput ügyetlen kis állványzat vette körül. Néhány munkás összecsavarható, ideiglenes alumíniumlapokkal fedte le a bejáratot. Bámészkodókat nem láttam. Magam a szemközti járdáról fényképezhettem.
A színtér. A hatalmas belügyi épület Moszkva közepén eredetileg biztosítótársaság székházának épült. A forradalom után a Cseka költözött ide. Azóta a politikai rendőrség neve sokszor változott, de a központja mindig itt volt. Most e helyen működik a biztonsági szolgálat egyik igazgatósága, bár az épület legnagyobb részében a határőrség rendezkedett be. Állítólag megvan még a harmadikon az a főnökségi munkaszoba, amit Berija és Andropov is használt, és legalábbis nyilvánosan nem semmisítették vagy építették át 1983-ban a börtönt, amikor újrabővítették a negyvenes években már bővített épületet. Az alsó részben föld alatti szinteket elfoglaló börtönről nagyon sokat ír Szolzsenyicin. Itt tartották fogva többek között Wallenberget, Esterházy Jánost és Antonescut is. Az épület a tér felől nincs elkerítve. A frontkapukat nem használják. Komolyabban feltűnő őrség az utolsó években nem volt látható. Szemben a téren még mindig ott van az az 1990-ben, még Gorbacsov alatt felavatott, távolabbról egyébként már csak nehezebben kivehető Szolovki-kő, ami mindmáig a Gulag legfontosabb moszkvai emlékhelye.