Komoly feltűnést keltett a napokban, hogy a magyarországi katolikus egyház vezetője a kormányt bírálta. Így hirtelen, e kormányt tekintve nem is jut eszembe más ilyen eset.
Nem mindig volt így. Néhány éve meglehetősen gyakran nyilvánult meg ugyanez az egyház politikai ügyekben, és szinte mindig az akkori (ballib) kormánnyal szemben. Körlevélben vagy egyéni püspöki nyilatkozatokban beszéltek az egészségbiztosítástól kezdve a kettős állampolgárságig nem kevés olyan profán témáról, amelynek üdvtörténeti jelentőségével kapcsolatban sokakban fogalmazódtak meg kételyek.
Ilyenkor mindig elmondták, hogy a megszólalás erkölcsi-világnézeti kötelezettségük volt. Talán ezért vártuk annyian, hogy az egyház újra felemelje a szavát. Mert bár a földi paradicsom megvalósulásához elég közel jutottunk Orbán Viktor kormányzásával, mégis maradt egykét részletprobléma, ami teret ad az erkölcsi-világnézeti alapú megszólalásnak. Itt van például a mélyülő nyomor, a kirívó igazságtalanságok, az éhség, a részvétlenség, a rászorulók intézményes megalázása, a nincstelenség kriminalizálása.