Terrorizmus tépázta világunkban a Radovan Karadzsics elleni perben március 24-én meghozott hágai ítélet: győzelem. A nemzetközi igazságszolgáltatás győzelme. Az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék bűnösnek találta a volt boszniai szerb vezetőt népirtás, emberiség elleni bűnök és háborús bűnök vádjában.
Kimondták Karadzsics bűnösségét 8000 muzulmán bosnyák srebrenicai lemészárlásának irányításában, több százezer muzulmán erőszakos és szisztematikus elüldözésében boszniai településekről, a Szarajevó elleni ostrom vezetésében, amelynek során több mint 4000 civilt gyilkoltak meg, és 300 ENSZ-békefenntartó túszul ejtésében – megakadályozandó, hogy a NATO légicsapásokkal védje meg a boszniai muzulmán polgári lakosságot.
Több mint százötvenezer ember vesztette életét a boszniai háború négy éve alatt. A népirtást a boszniai szerb vezetés azzal a céllal követte el, hogy megfélemlítse és megsemmisítse a muzulmán bosnyákokat. Még tart Karadzsics katonai parancsnokának, Ratko Mladics tábornoknak a pere a srebrenicai eseményekben játszott szerepével kapcsolatban, Szlobodan Milosevics szerb diktátort pedig már korábban bíróság elé állították az összes bűntettért felelős vezetőként, de meghalt, mielőtt ítélet születhetett volna.
Amikor 1993-ban megalakult a törvényszék, gúnyos fogadtatásban részesült. A háború még javában dúlt Boszniában; az ENSZ, az EU és az USA béketeremtő próbálkozásai hatástalannak bizonyultak. A törvényszéket sokan fügefalevélnek tekintették, amely a konfliktus lezárásához szükséges nemzetközi stratégia vagy a politikai akarat hiányát volt hivatva palástolni. A nürnbergi perek óta az első ilyen nemzetközi igazságszolgáltatási intézmény létrehozására tett erőfeszítések óriási ellenállással találkoztak.