Ami az elmúlt hetekben az Egyesült Államokban történt – a halálos rendőri intézkedés, a fekete közösségek tiltakozása és a dallasi rendőrgyilkosság –, arra indít, hogy felidézzem azt a kort, amikor még volt esély a fekete és fehér szegények összefogására egy közös ellenfél, a nagytőke ellen. A kulcsszó a két közösség szegényeinek békés együttműködésében a populizmus volt. A populizmust nem szabad összekeverni a szélsőségesség fogalmával, bármennyire divatos is ez manapság.
A XIX. század végén az Egyesült Államokban egészen mást jelentett a populizmus, mint amit ma értenek alatta. A XIX. század végén egy párt viselte a People’s Party (Néppárt) nevet, amely a közép-nyugati, nyugati és déli farmerek mozgalmainak egyesülésével alakult meg 1891-ben a nebraskai Omahában. A párt nevéből származik a populizmus, amely azóta olyan karriert futott be, amelyről a pártalapító egyszerű földművesek, ügyvédek, protestáns lelkészek, újságírók álmodni sem mertek.
Az 1892-es elnökválasztás előtt meghirdetett omahai program tényként szögezte le a nemzet kettészakadását, azt, hogy a termelők és a munkájuk hasznát élvező kisebbség között egyre nagyobb a távolság. Az omahai program meghirdette a nyolcórás munkanap bevezetését, a vasúti szállítási díjak csökkentését, a vasút-, távíró- és telefontársaságok államosítását, a jövedelemadó bevezetését és a közvetlen demokrácia formáinak beemelését az amerikai politikai rendszerbe (közvetlen szenátorválasztás, népi kezdeményezések és népszavazások). Ez a program, ellentétben azzal, amit ma a populizmusról gondolunk, baloldali demokrata program volt. A bevándorlás korlátozása és a külföldiek földtulajdonlásának tilalma persze mai szemmel retrográd követelésnek tűnik, ám ne feledjük: az ipari munkások aggódtak a képzetlenebb, szervezetlenebb, ezért olcsó és engedelmes munkaerő megjelenésétől, amellyel a nagytőke lejjebb nyomja a bérszínvonalat. Másrészt az angolszász, protestáns keleti parti elit is aggódott a túlzott mértékű bevándorlás miatt, tartva az angolszász nemzeti karakter felhígulásától. Ebben a kérdésben tehát a farmermozgalmak nem tértek el radikálisan a korabeli közvélemény nagyobb részének álláspontjától.