A Magyar Rektori Konferencia honlapján április 15-én megjelent egy április 11-i keltezésű állásfoglalás, miszerint az elnökség munkacsoportot hívott életre, hogy készítsen javaslatot a „kiemelkedő sportszakmai tevékenység elismerését dokumentáló sportdoktori fokozatról”. Ennek alapjaként a közlemény a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény (Nftv) 53. § (5) bekezdés nemrég módosított c) pontjára hivatkozik, miszerint a doktori fokozat megszerzésének egyik feltétele „az önálló tudományos munkásság, sporttudományi tevékenység bemutatása cikkekkel, tanulmányokkal vagy más módon”.
Kiemeljük: a törvény a fokozathoz sporttudományi tevékenység bemutatását írja elő, s nem ad felhatalmazást egy ettől nyilván különböző, azzal semmiképpen sem azonos sportszakmai tevékenységre alapozott fokozatra. Egy-egy példával: a sportélettani kutatás sporttudományi, a szakedzői munka viszont sportszakmai tevékenység. Nem volna indokolt például az sem, hogy az artista- vagy bankmenedzserszakmának külön doktori fokozata legyen, mert szakmák ugyan, de nem tudományok.
Érdemes megjegyezni, hogy – bár a törvény használja a sportszakmai tevékenység kifejezést a 26. § (1) bekezdésben: „Az oktató munkaideje legalább húsz százalékában tudományos kutatást – a művészet, művészetközvetítés és sporttudomány képzési területen művészeti vagy sportszakmai tevékenységet – folytat” –, de ezt a többféle oktatói tevékenység egyik eseteként értelmezi.
A sporttudományi doktori fokozatról, megszerzésének lehetőségéről nem kell semmilyen új javaslatot vagy eljárást kidolgozni, mert a Testnevelési Egyetemnek 15 éve van – humánkineziológia, szakedző, rekreáció mesterképzési szakokra alapozott – akkreditált és működő sporttudományi doktori iskolája. Ebben eddig nem kevesebb, mint 129 – írhatjuk így – „sportdoktori” fokozatot adtak ki. Aki ott nem tud(ott) (sport)doktori fokozatot szerezni, ne keressen kiskapukat! Viszonyításul: ez a szám a Műegyetemen építőművészetben 45, a Corvinuson közgazdaságtanban 46, a Képzőművészeti Egyetemen képzőművészetben 83, Szegeden jogtudományban 97, az ELTE-n informatikában 106. Köztudott az is, hogy a sporttudományi felsőoktatás nemrég kapott kivételes mentességeket, például az előléptetések terén a doktori fokozattal egyenértékű lett néhány sporteredmény. De, úgy tűnik, ez sem elég. Vegyük észre: ez megfordítva nem merült fel, de hát normális doktorok nem is akarnak teljesítmény nélküli sportcímeket és ér(de)meket szerezni.