Lánczi András „Fidesz-közeli” filozófus, a Századvég elnöke, mostantól – Orbán Viktor ösztökélésére – a Corvinus egyetem rektora egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, hogy amit a bírálók korrupciónak neveznek, az valójában a Fidesz politikája. Ezen sokan tévesen háborodtak fel: mintha Lánczi a korrupcióval azonosítaná a Fidesz politikáját. Holott Lánczi csak a kormány által irányított, vezérelt, kikényszerített széles körű tulajdonosváltást tekinti a Fidesz politikájának, és ezt helyesli, ezt tartja kívánatosnak. Ezt nevezem eredeti Lánczi-doktrínának. Ezt kezdte el a Fidesz már az első Orbán-kormány idején, és ezt folytatja 2010 óta, mert a Fidesz vezetői szerint – és Lánczi szerint is –, amennyire lehetséges, ki kell szorítani Magyarországról a külföldi tulajdonosokat, és a korábbi rendszerben tulajdonhoz jutottakat (a „kommunistákat”) is derék magyar tulajdonosokkal kell felváltani. Az ilyen irányított tulajdonosváltás mellékhatása Lánczi szerint az, hogy egyesek a folyamaton nagyot nyernek, míg mások veszítenek.
A magam részéről nem értek egyet Lánczival, szerintem a külföldi tőke jelenléte kifejezetten jót tesz Magyarországnak, nélküle Magyarország (és a többi visegrádi ország, valamint balti országok) nem fejlődött volna 1989 óta annyira sem, amennyire fejlődött – de ez értelmes vita. Nem értek egyet azzal sem, hogy az 1990 vagy akár 2010 előtt tulajdonhoz jutottak rossz tulajdonosok lennének, akiknél jobb tulajdonosokat juttathat pozícióba az Orbán-kormány, s ezért érdemes lenne vállalni azt az általános jogbizonytalanságot, a tulajdon bizonytalanságát, ami jól láthatóan visszaveti a gazdasági fejlődést. De ez is értelmes gazdaság- és társadalompolitikai vita, amelyben más az álláspontunk.
A HVG portrérovatában Lánczi az újságíró kérdésére értelmezi korábbi kijelentését: „Csak azt akartam ezzel jelezni, hogy az államosítást ebben az országban nem lopásnak hívták 1948 után, a privatizálást sem szabad rablásnak nevezni 1988 után. Most is van egy szisztéma, amit kritizálhatnak, hogy korrupció, de én azt állítom, hogy ez egy politikai elképzelés végrehajtása. Lehet, hogy van, akinek ez nem tetszik. Nekem sem tetszett a privatizáció. Lehet maffiaállamozni, de akkor ki fog nyílni a privatizációs doboz is, és fel lehet robbantani vele az egész huszonöt évet, amit rendszerváltásnak nevezünk.” Ez a Lánczi-doktrína kibővítése.