Szabadjon egy erős kezdést. Hévíz labdarúgócsapatában, a Hévíz FC-ben korábban megfordult többek között maga Koplárovics Béla labdaművész is, aki a 2002–2003-as UEFA Bajnokok Ligája selejtezőjében még a Manchester Unitednek is lőtt egy káprázatos gólt!
Megfordultak Hévízen aztán kevésbé híres művészek, mások mellett felkereste a nemzetközileg is híres gyógytavat például Csokonai Vitéz Mihály, Honthy Hanna, Jászai Mari, Szabó Lőrinc és Rippl-Rónai József is, valamint megmártózott a csodálatos vízben Habsburg-Lotharingiai József Ágost főherceg, valamint gróf Tisza István, de Koplárovics Béla mellett őket csak illemből említjük.
Viszont említhetnénk még nagyon-nagyon sok embert, Hévíz ugyanis a magyarokon kívül főként német, orosz és osztrák vendégeket fogad, összesen évente közel 800 ezret. Ahogy azt a fürdő vezetői mondják: bár a fürdőkomplexum szolgáltatásait folyamatosan bővítik – néhány éve fitneszlehetőséggel, kültéri masszázskabinokkal, legújabban iszapkezeléssel –, de azért nem akarnak versenyezni a wellness- és akvaparkokkal.
Egy keresztény dajka imája fakasztotta a tó különleges hatású vizét |
A Hévízi-tó története egészen messzire nyúlik vissza, bizonyos legenda szerint egy keresztény dajka imája fakasztotta a tó különleges hatású vizét, amelytől aztán egy csenevész gyermektest teljesen felgyógyult. A beteges gyermek Flavius Theodosius, a későbbi keletrómai császár volt. Ami tény: a Hévízi-tó vize mintegy 20-22 ezer évvel ezelőtt tört felszínre, a tóhoz kapcsolódó fürdőkultúra alapjait a rómaiak fektették le a II. században, s bár gyógyító erejét valamennyi korban használták, a fürdő kialakítása és felvirágoztatása a Festetics-családhoz fűződik. A virágzó fürdőcentrum emlékezetes dátuma 1986, amikor a jellegzetes fürdőépületek leégtek, ezeket újjáépítették, és ma már Hévíz egymillió körüli vendégéjszakával a külföldiek körében Magyarország második leglátogatottabb települése.