Negyedmillió látogatót várnak a kulturális örökség napjaira
Minden eddiginél bővebb az idei kulturális örökség napjainak kínálata: 372 település 820 épületében, valamint 171 vezetettséta-útvonalon várják a közönséget a szervezők szeptember 19-én és 20-án. Az idei programsorozat középpontjában a szakrális terek állnak.
Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnöke elmondta, a jövő hét végén számos olyan épület is megnyitja kapuit, melyet máskor nem látogathat a nagyközönség. Hozzátette: több frissen felújított vagy akár még felújítás alatt álló műemléket is megtekinthetnek a látogatók, többek között az Andrássy úti Párizsi Nagyáruházat vagy a Magyar Televíziónak évtizedekig otthont adó Tőzsdepalotát.
"Ezzel talán a társadalom figyelme is ráirányítható az előttünk álló feladatokra" - figyelmeztetett Mezős Tamás, a jövőben felújítandó műemlékek közül a budavári Honvéd Főparancsnokság, illetve a Várbazár épületét megemlítve.
Mint elmondta, a rendezvénysorozat idén egyben a szakrális terek ünnepe is, így a római katolikustól a baptistáig, a görögkeletitől a buddhistáig a programban résztvevő egyházi épületek olyankor is megnyitják kapuikat, mikor éppen nem zajlik bennük szertartás. A kulturális örökség napjaira idén is 200-250 ezer látogatót várnak - jegyezte meg a KÖH vezetője.
A Szakrális Művészetek Hetét szervező Dragonits Márta a szombati Nyitott Templomok Éjszakájára hívta fel a figyelmet. Mint elárulta, ezen az estén a budavári Magdolna-templom megmaradt tornya mellé fényből ismét "felépítik" a II. világháború után lebontott középkori főhajót.
Rubovszky Rita, a Hungarofest Kht. igazgatója két éven át végzett felmérésük eredményét ismertette. Elmondása szerint a 13 ezer 500 fős közvélemény-kutatás szerint a magyaroknak legelőször az épített örökség jut eszükbe a kultúra szóról, többségük azonban leginkább fesztiválokra, közösségi kulturális eseményekre szokott járni. A kulturális örökség napjainak ezért feladata, hogy az embereknek személyes kapcsolatuk legyen épített örökségünkkel - mondta.
A kulturális örökség napjai alatt olyan, máskor nem látogatható fővárosi épületek nyitják meg kapuikat, mint például a Köztársasági Elnöki Hivatalnak otthont adó Sándor-palota, a kőbányai sörgyár pincerendszere, a KFKI kutatóreaktora és első ízben a Magyar Távirati Iroda székháza.
Vidéken is számos látnivaló tárul fel az érdeklődők előtt, többek között a dunakeszi késő római kikötőerőd, a középkori pécsi egyetem romjai, a miskolci megyeháza vagy a bátaapáti rádioaktívhulladék-tároló.
Újdonság lesz a Magyarázom a házam elnevezésű programsorozat, melynek keretében kortárs építészek maguk mutatják be terveiket és azok megvalósulását.
A kulturális örökség napjaihoz a határon túlról csatlakozik Kárpátalja 17 református temploma, Erdélyből 70 épület és 11 sétaútvonal, Felvidékről többek között a komáromi erődrendszer Öreg- és Újvára, míg Burgenlandból Fraknó vára, valamint a kismartoni Esterházy- és Lackenbach-kastély.