Szobadivatok, szállodatrendek
Régebben úgy tanították, hogy a szobának mindenekelőtt a vendég két tevékenységét kell szolgálnia: a pihenést és a tisztálkodást.
Milyen és mekkora legyen az ágy, milyen típusú matrac a jó, milyen textilből készüljön az ágynemű, a dupla ágyhoz egy kétszemélyes, vagy inkább két egyszemélyes matrac tartozzon, vagy akár arról, hogy a fürdőszobában kád vagy inkább zuhany legyen, kell-e mellé még bidé is, mekkorák legyenek a törülközők, készítsenek-e oda sampont, papucsot, köpenyt - könyvtárnyi szakirodalmat tettek közzé és vitattak meg. Minden szállodára érvényes választ nem tudtak kialakítani.
Az üdülővendégnek, aki hosszabban időzik, nagyobb szekrényre van szüksége, mint az üzletembernek; az előbbi televíziójához vagy gyerekzár kell, vagy korlátozott műsorszolgáltatás, az utóbbi készüléke viszont legyen alkalmas internetezésre is.
A berendezés színeinek harmóniája vagy a teljes éjszakai csend, azaz a jó falszigetelés ellenben mindenkinek kijár, amint az íróalkalmatosság, a célszerű világítás, a smink- vagy borotválkozótükör is, állítja Wolff Péter.
Hozzáteszi, hogy az ötcsillagos házakra a követelmények fokozottan érvényesek, és ott a szolgáltatások is számosabbak. A luxushoz tartozik, hogy esténként előkészítik a szobát a lefekvésre: behúzzák a függönyöket, összehajtják az ágytakarót, kirakják a pizsamát, a hálóinget, kitisztítják a fürdőszobát. Az újabb szokásokról azt mondja: mostanában kezdték a fürdőszobát integrálni a szobával, vagyis elhagyni a kettőt elválasztó falat, ajtót, illetve a szobában elhelyezni a jakuzzit.
Változtak az ágyak méretei, kétméteresnél rövidebbet már nem használnak, a szingliknek pedig, akik egyedül is dupla kényelmet akarnak élvezni, kitalálták a 140x210 centis juniorágyat.