Strucckultusz Hajdúnánáson
Az Alföld északi peremén fekvő hajdúsági város kiváló stratégiai helyen található, földrajzi közelségben Debrecenhez és Nyíregyházához. Mivel minden égtáj felől vezet út a főterére, annak közlekedési csomópontját napszerkezetűre alakították ki. A körforgalom mellett van a keleties stílust is képviselő városháza, az előtte álló főtéren pedig Kossuth Lajos és Bocskai István nagyméretű bronzszobra áll.
A fejedelmet tekintik a város alapítójának, mivel ő telepítette oda a hajdúkat, akik fegyveres marhapásztorok, illetve szabadcsapatok katonái voltak. Hűségük jutalmaként Bocskai 1605-ben kiadott adománylevelében megszüntette Hajdúnánás jobbágyfalu státusát. Kivették részüket a Rákóczi-szabadságharcból is, amiért 1707-ben a labancok felégették a települést.
A főtéren található még a középiskolai kollégium, amelyet az egykori járásbíróságból alakítottak ki. A református templom 62 méter magas tornya a legmagasabb a környéken, az egykor erődítményként is szolgáló egyházi építmény régi védfalainak egy részét helyreállították. A közeli helytörténeti gyűjtemény állandó és időszakos kiállításain keresztül közelebb kerül a látogatóhoz a város múltja.
Az 1700-as évek építészetét idézi a Hunyadi utcában álló és ma tájházként funkcionáló, náddal fedett, tornácos, háromosztatú alföldi ház. Ebben korabeli kovácsműhely és korhű lakberendezés látható, de csak kérésre, a helyszínen látható telefonszám hívása után nyitják ki. A Jókai utcai Aranyszalma Alkotóház és Galéria viszont október 30-ig folyamatosan fogadja a látogatókat. Abban mutatja be a szalmafonás rejtelmeit Reszeginé Nagy Mária, a minőségi termékdíjas népi iparművész.
Szőnyeget, táskát, fenyődíszt, edényalátéteket és a híres hajdúnánási szalmakalapot is ő készíti. A búzát sajátkezűleg termeli, aminek a szára az alapanyagként szolgáló ép szálú szalma. Az alkotóházban helyezte el Reszeginé a mintegy háromszáz darabból álló üveggyűjteményét is. A hetvenéves iparművész három és fél éves korában kedvelte meg a szalmafonást, és mai napig járja a vásárokat, árulja szalmatermékeit.
Helytörténeti kitekintés után irány a gyógyfürdő. Igazi családias hangulatban mártózhatunk meg az őszi napsütésben a strand hat nyitott, illetve két fedett medencéjében. A 67 0C-on feltörő termálgyógyvíz nátriumkloridos-jódos-brómos összetételű, főként a mozgásszervi, ízületi és nőgyógyászati betegségek kezelésére alkalmas.
Jó tudni, hogy a fürdőkomplexum - ha nem is teljes kapacitással - télen is nyitva tart. A közelmúltban elnyert fejlesztési pályázat révén tavasszal félmilliárdos beruházás kezdődik. Újabb gyógymedence épül, és méltó körülmények közé kerül a gyógyászat is.
A stranddal szembeni bekötő út vezet a struccfarmhoz, ami a város nevezetességévé vált. Az első futómadarakat 16 évvel ezelőtt vásárolták tenyésztési célból. A hús német piacra kerül, de azért vásárolnak tőlük helyi éttermek is. Áfonyás öntettel, illetve vajas-citromos módon tálalva kiváló ízvilágot ismerhetünk meg. Jelenleg a pár hetestől a 14 éves struccig mintegy négyszáz példány látható a karámokban, és fagyasztott húst is lehet vásárolni a helyszínen. Aki struccrántottára vágyik, kétezer forintért hozzájut egy tojáshoz.
A horgászoknak több helybeli horgásztó, illetve a közeli Kelet-főcsatorna teszi teljessé a hajdúnánási kirándulást.