Mörbisch: bicikliút a hajón

Még mindig van valami misztikuma a Fertő tó körüljárásának, pedig már húsz éve szabad az út a magyar turistáknak is ahhoz, hogy a burgenlandi oldalon is megismerjék Európa legnyugatabbra fekvő sztyepptavát és szikterületét.

Guruló Vacak helyett Lala loki Cegléden

Cegléden megint kisvasút jár. Igaz, nem a régi madzagvasút, hanem egy színes, kerekeken guruló "vonat", amely a turistákat viszi körbe húszperces városnéző sétára, de a helyiek többségének is tetszik: utazott már rajta násznép, óvodáscsoport és az idősek otthonának lakói is.

Túraútvonal-hálózat épül a Dél-Alföldön

164 millió forintos uniós támogatással több mint 100 kilométer túraútvonal-hálózat épül a Dél-alföldi régióban, a Maroshát térségében.

Féláron ehetnek-ihatnak az ötven év felettiek

Október 7-én Szenior Szerda: több mint 60 helyszín várja 50 százalékos kedvezménnyel az 50 év felettieket.

Túrázzunk a geoparkban!

Izgalmas lehet a húszmillió éve kihűlt vulkánok földjén kirándulni: a közös magyar-szlovák együttműködésben létrejött Novohrad- Nógrád Geopark kiváló úti cél.

 

Arany, ezüst és porcelán Telkibányán

A királyi Magyarország harmadik legnagyobb nemesércbányája működött a Zempléni-hegységben, a történelmi Abaúj vármegyében található Telkibányán. Ugyanott épült fel hazánk első porcelángyára is.

A középkorban, Károly Róbert idején sok aranyat és ezüstöt termeltek a településen. Zsigmond király bányavárosi ranggal is felruházta, főként a két nemesfém bányászata miatt. "Aranygombos Telkibánya" volt a neve. Aranylelőhelye révén olyan gazdag település volt, hogy még a templomtorony gombját is bearanyozták, ám az a huszita harcokban megsemmisült, akárcsak a vár és a vártemplom. A felszín közeli készletek kimerülése és egy XVI. századi bányakatasztrófa után 1574-től 1757-ig szünetelt a termelés, mígnem Mária Terézia újranyittatta az aranybányát. Uralkodásának időszakában a Telkibányán bányászott aranyból készültek a díszőrség egyenruhájának gombjai. A regéci uradalomhoz tartozó faluban Bretzenheim Ferdinánd herceg 1825-ben - mivel érckutatás közben jelentős mennyiségű kaolint találtak - megépíttette hazánk első porcelángyárát. Ezt költöztették később Hollóházára.

Az Abaúji Múzeum - amelynek épületében működött az első magyarországi porcelánkészítő manufaktúra - kerámiakiállítása bemutatja a kézzel festett tányérokat, a díszkulacsokat, korsókat és kancsókat, amelyek fennmaradtak az utókornak. A nemesércbányászatból a bányászat és ércelőkészítés történetével ismerkedhetünk meg egy diorámán. A múzeum udvarán az egykor használt malomkövek minden típusa megtalálható, Nemes Sándor fafaragó pedig egy bányászcsoportot alkotott az egykori táró bejáratához. Telkibánya sokat köszönhet a Kádár családnak, akik jókora gyűjtőmunkát végeztek a településen, majd a család utolsó tagja, Sarolta tanítónő minden vagyonát a rudabányai Érc- és Ásványbányászati Múzeumra hagyta, megalapozva ezzel a telkibányai néprajzi és ipartörténeti gyűjtemény létrehozását.

Az Abaúji Múzeum 2006-ban került Forró községből Telkibányára. Bemutatják benne a Zempléni-hegység értékes ásványvilágát, ahol opálok, andezitek, kalcedonok fordulnak elő, ezért számos gyűjtő próbálkozik arrafelé kincskereséssel. Az állatpreparátumok a táj jellegzetes élővilágát mutatják meg, de lehet tanulmányozni a vármegye kialakulását, és megtudhatjuk: Abaúj egy része is a zempléni tájegységhez tartozik. Sajnos nincs kiállítva az aranyat adó ásvány.

Telkibánya központjában áll a Károlyi család tiroli stílusban épült vadászkastélya, amelyet hat hektár erdő vesz körül. A XV. századi gótikus református templom és a kopjafás temető is ritka látványosságnak számít, 1997-ben pedig feltárták a Szent Katalin Ispotályos-templom alapjait, amelyre romkertet és kápolnát építettek. Az Ósva völgy hazánk egyetlen perlitfolyását rejti.

A településen tiszta hegyi levegő, szinte érintetlen természeti környezet és kristálytiszta rohanó patak fogadja a látogatót. Számtalan túravonal indul innen a Zemplén belsejébe, és a mikrorégió szinte minden nevezetessége elérhető közelségben van. A szomszédos Göncön a kolostorrom, a Huszita-ház és a Károli-biblia, más irányban Füzér vára, Hollóháza, a Nagy-Milic, a Kőkapu vagy Regéc vára számít látványosságnak.

Info

Megközelítés: Gönc vagy Sátoraljaújhely irányából.

Szállásrendelés: a Hegyi és Ifjúsági Szállóba: admin@telkibanya.hu

 

Fából faragott bányászok emlékeztetnek a múltra
Top cikkek