Sárközi fazekaspince a szekszárdi Babits-házban
A tárlat, amelyet az 1998-an elhunyt népi iparművész, Bíró Annamária emlékére rendeztek, több mint hatvan hagyományos, sárközi fazekasremeket vonultat fel. A kiállítás jellemző edényeket: kancsókat, bokályokat, szilkéket, korsókat, sütőtálakat, étkészleteket mutat be.
A fazekaspince ízelítőt ad a habán kerámiát készítő fazekasdinasztia leszármazottja, Steig István munkásságából, aki a sárközi stíluson belül újfajta díszítőrendszert dolgozott ki.
A múzeum a látogatók elé tárja a habán kerámiát megújító tolnai fazekas, Verseghy Ferenc, az alföldi és a nyugat-dunántúli népi kerámia hagyományaira támaszkodó Kozák Éva és természetesen a sárközi, illetve a barcafalusi kerámiára építő Bíró Annamária munkáit.
Mellettük Hadifalvi Andrea, Jaszenovics Géza, Rács Róbert, Steig Ágnes, Sütő Károly, Tamás József és Teszler Ella alkotásaival találkozhat a közönség. A sárközi kerámia több környékbeli fazekasműhelyt jellemző stílus összefoglaló elnevezése, a Dunántúl legegységesebbnek mondott kerámiastílusa. Az edények többsége fekete vagy vörös alapszínű, amelyeket írókás motívumokkal díszítettek. (MTI)