A natúrpark programjai a világhálón is elérhetők
Új kerékpárokkal megrakott kisteherautó gördül be a kőszegi Jurisics-vár udvarára, s megáll a hős várvédő kivont kardú szobra alatt. Szimbolikus a kép.
- Mostantól már a várudvaron is lehet bicikliket bérelni a túrázáshoz, mondja Stampf Ferenc, a helyi kerékpáros egyesület vezetője arra célozva, hogy onnan kerékpárúton akár a Balatonig el lehet kerekezni. Közben a Vecsésről érkezett Szilágyi Gyuláné és férje a natúrpark szomszédos irodájában éppen egy térképet nézeget: mint mondják, a bozsoki (arrafele a néphit szerint Mátyás király is járt) Sibrik-kastélyban szálltak meg, s onnan a borúton Velem és Cák érintésével gyalog jöttek Kőszegre. Közben megebédeltek a cáki Csikóban. Dicsérték az ételt, és árát is.
A házaspár az internet segítségével szervezte meg az egyhetes programot. Miként a Komáromból iskolai kirándulás keretében érkezett dr. Halász Ritáék is. Szállás, étkezés, program rendben: aznap íjászat a gyerekeknek és látogatás a lukácsházi biotájházba.
- Az egykori vasfüggöny mentén osztrák mintára 1997-ben hozták létre az Írottkő Natúrparkot, mely a sógorok tükörprojektjeként jött létre. Egyébként a névadó az Írottkő, vagyis a 883 méter magas hegycsúcs volt. Az sem mellékes, hogy az ottani rengetegben ér véget az országos kéktúra útvonal, mely a Zempléni-hegységből indul, mondja Bakos György, a civil szervezet elnöke.
Tehát aki többhetes, vagy hónapos gyaloglás után érkezik meg a kéktúra útvonalán a magyar-osztrák határvonal metszéspontjában álló kilátóhoz, annak azt javasolják: ne fejezze be a természeti szépségek megtekintését. Járja végig a natúrpark kedvelt kirándulóhelyeit is: a kőszegi Kálvária-templomot, szőlőhegyeket, Hétforrást, Óházat, Vöröskeresztet, Stájer-házakat, Hörmann-forrást, az Írottkő kilátót, Velemet, Szent Videt, Cákot, a hordómosóforrást, a kőfejtőt, Pogányokat, így érhet a kőszegi szőlők felől a történelmi városba.
A helyiek szerint kihagyhatatlan a kőszegi borút, melyet tíz kőszegi borosgazda hozott létre a natúrpark segítségével, hogy kékfrankost, zweigeltet, blauburgert kínálhassanak a vendégnek a városban, a Kálvária-hegyen, vagy a kőszegi Várkörön épült Borok házában. Aki pedig arra kíváncsi, hogy az egykori várvédő Forintos Mátyás tűzmester feleségének milyen kötődése van a gyógynövényekhez, az megtudhatja a Jurisics-vár bejáratától jobbra nyíló gyógy- és fűszernövénykertben. Mellette pedig bort, kerámiát, fazekasmunkákat, mézet, mézeskalácsot, fűszernövényeket vásárolhat a kistérség termékeinek boltjában.
A natúrparkban számtalan rendezvényt szerveznek, hogy alkalom legyen a sétára, piknikezésre, a natúrpark ízeinek kóstolására, az Orsolya-napi vásártól adventig. Persze mindennek a célja az alulról jövő civil térségi kezdeményezések bemutatása, az ökoturizmus fenntartható fejlődésének prezentálása. A környezeti nevelést szolgálja az is, hogy megmutassák például a Chernel-kertben létrehozott arborétumot, a tanösvényeket, melyek mentén sokféle veszélyeztetett növényritkaság tekinthető meg. Sőt, sérült madarakat gondozó telep is működik. A hegyi tanösvényeken a növényritkaságok közt fekete és vörös áfonya, alpesi tarsóka, a madarak közt harkály, citromsármány, búbos cinege is megtalálható.
Az épített értékek közt felkeltheti az érdeklődést Bozsokon a késő reneszánsz eredetű Sibrik-kastély és az 1841-ben villámcsapás miatt elpusztult Batthyány-várrom, mely a XVI- XVII. században épült négysarkos várkastély maradványa. Velemi látványosság a vaskori és római emlékek mellett a híres cáki paraszti építésű, XIX. századi műemlékpincék. Kőszegen a kálvária, az 1240 körül épített Óház, mely a város felsővára volt, vagy az Írottkő kilátó, mely az államhatár vonalára épült.
Info
Írottkő Natúrparkért Egyesület 9730 Kőszeg, Rajnis u. 7.
Telefon: +36 (94) 563-120, 121.
Bakos György elnök
Telefon: +36 (30) 469-8007,
e-mail: ine@t-online.hu, koszeg@tourinform.hu
Honlap: www.naturpark.hu