Vulkánkitörés: Sukameriah az új Pompeii
Kőzettörmelék és hamu temette be az indonéziai Sukameriah települést a Sinabung vulkán kitörése után.
Helyi idő szerint szerda hajnalban több mint 4,5 kilométer távolságba jutott el az indonéz Sinabung vulkán izzófelhője, közben átrohant Sukameriah-on, és a szürke kőzettörmelék és a vulkáni hamu teljesen betemette az indonéz települést, ezzel növelve a tragikus "pompeji események" számát – hívta fel lapunk figyelmét a jelenségre Harangi Szabolcs, az ELTE vulkanológus professzora.
|
Helybéliek nézik a Sinabung vulkánból áradó hamufelhőt REUTERS/Antara Foto/Endro Lewa |
A vulkanológus szerint a médiában sokszor lávának nevezik az izzófelhőt, azonban ez nem az, hanem a vulkáni működés egyik legveszedelmesebb, legpusztítóbb folyamata: forró gázokból és izzó kőzet-, illetve lávadarabokból álló vulkáni törmelék-ár.
A Sinabung vulkán 2010-ben ébredt fel. Az elmúlt 10 ezer évben kitörést mutató vulkánokat összesítő Smithsonian Intézet listája szerint ez vulkán ezt megelőzően utoljára 1881-ben tört ki. A 2010-es kitörést követően egy kis szünet állt be, majd 2013 szeptemberében újult fel a vulkáni működés.
|
Káposztaszedők a szumátrai Jraya településen – fújhatják? REUTERS/Beawiharta |
A vulkán oldalán 100 kilométeres óránkénti sebességgel lezúduló láva tavaly februárban tizenhét ember életét oltotta ki Sukameriah település közelében.
Az utolsó nagy izzófelhő-kitörés idén február 18-án történt. Akkor a magas hőmérsékletű ár félig betemette a már elnéptelenedett Sukameriah települést. Tegnap, röviddel éjfél után több mint 4,5 kilométer távolságba jutott el újra az izzófelhő.
Még a 250 kilométer távolságban lévő Aceh városában is vulkáni hamuhullást jelentettek – tájékoztatta lapunkat Harangi Szabolcs.
Óriás ébredt négyszáz éves álmából
Az egyik leglátványosabb természeti színjáték: vulkánkitörés Indonéziában. A fotósoknak fantasztikus lehetőséget kínáló szumátrai vulkánkitörés több tízezer embernek szörnyű katasztrófa.
A kitörésről készült képgalériánkat itt nézhetik meg.
Tavaly a Fogo vulkánból kitörő lávafolyam két falut is elöntött úgy, hogy a média alig adott hírt róla. A Zöld-foki szigeteki tűzhányó működése 1995 után, közel 20 évnyi szünetet követően indult be újra 2014-ben, amikor a 3000 méter magasra emelkedő vulkáni kúp lábánál felnyílt egy hasadék.
Jelenleg 86 országban több mint 800 millió ember él potenciálisan aktív vulkánok 100 kilométeres közelében. Ebből a szempontból Indonézia a legveszélyeztetettebb ország a világon.