Ultranagy felbontású felvételeket készítettek a földi sarki fényről a Nemzetközi Űrállomás űrhajósai.
Az auróráról már számtalan űrfelvétel látott napvilágot; a NASA által most közzétett bámulatos időgyorsítós (time-lapse) videó viszont már annyiban is egyedülálló, hogy 4K formátumban készült, aminek köszönhetően páratlanul részletgazdagnak látszik bolygónk talán leglátványosabb légköri jelensége.
A videón fordított perspektívából láthatjuk a Földről is észlelhető fényjelenséget. Ahogy az űrállomás a Föld körül kering, bolygónk felszíne fölött felbukkannak az auróra színpompás, áttetsző fénynyalábjai, amint élénkzöld és sárgás árnyalatokban palástolják a Földet.
A mesebelinek tűnő jelenség valójában szó szerint földhözragadt – legalábbis, ha a tudományos magyarázatát vesszük. A sarki fényt tulajdonképpen a Napból kilökődött töltött részecskék áradata okozza, amit a napszelek fújnak felénk. Ezek a részecskék kölcsönhatásba lépnek a Földet körülölelő mágnes mezővel, ami fényjelenséget kelt a felső légkörben – magyarázza a jelenséget a Space.com. Még precízebben fogalmazva: a töltött részecskék átlagosan 100 kilométer magasságban ütköznek a légkör atomjaival, és ionizálják azokat. A gerjedt atomok pedig fénykisugárzással térnek vissza alapállapotukba.