Újabb bioetikai dilemmával szembesülhet a világ. Amerikai és brit kutatóknak sikerült 13 napos koráig lombikban nevelni egy emberi embriót. Eddig csak hétnapos koráig tudták laboratóriumi körülmények között követni az emberi szervezet fejlődését, azután minden esetben beültették az embriókat az anyaméhbe, hogy a magzat ott fejlődjön tovább.
Most azonban egy korábban egérembriók laboratóriumi nevelésénél kipróbált új módszerrel egészen 13 napos korig lehetett folyamatosan megfigyelni az embrió fejlődését. Tulajdonképpen ezt követően sem a technika mondott csődöt, hanem a nemzetközi szabályok zárták le az utat a kísérlet folytatása előtt. Jelenleg ugyanis csak kéthetes korig lehet emberi embriót méhen kívül nevelni.
A módszert Magdalena Zernicka-Goetz, a Cambridge-i Egyetem professzora, a brit kutatás egyik irányítója fejlesztette ki, és ezt alkalmazták az amerikai kutatók a Rockefeller Egyetemen. A Nature és a Nature Cell Biology című folyóirat szerdai számaiban külön tanulmányokban publikált eredmények szerint a szervezet kialakulása szempontjából legmeghatározóbb időszak során láthatóvá vált, hogy egyes meghatározott sejtekből hogyan jön létre egy beültetés utáni emberi embrió alapvető struktúrája.