Egy amerikai tanulmány szerint amennyiben túlmelegített folyadékkal használjuk az e-cigarettát, jóval több mérgező formaldehidet juttatunk a szervezetbe, mint a hagyományos dohányzás esetén. A kutatók szerint ezzel tizenötszörösére növekszik a rák kialakulásának esélye.
Ez már a második ilyen jellegű híradás. Tavaly ősszel japán kutatók jutottak arra a következtetésre, hogy a formaldehid, akrolein, acetaldehid – a tudomány által közismerten rákkeltőnek tartott vagy annak becsült szerves vegyületek, melyek az e-cigarettában a hő hatására elpárologtatott aromás aeroszolképző folyadékokból, például glicerinből vagy propilén-glikolból keletkeznek – a normál cigaretták füstjéhez képest akár tízszeres mennyiségben kimutathatók. A módszer támogatói szerint az e-cigaretta segíthet a dohányosoknak leszokni, mások szerint olyan eszközöket értékesítenek széles körben, amelyeknek az egészségre gyakorolt kedvező hatásáról nincsenek hosszú távú bizonyítékok.
Charles Platiau / Reuters |
A mostani bejelentés szerint a Portland Állami Egyetem munkatársai egy géppel „lélegeztették be” az e-cigaretta füstjét – előbb alacsony, mind magas hőfokon. Az eszköz öt perc alatt tízszer szívott, egy-egy slukk 3-4 másodpercig tartott. Amikor az e-cigaretta alacsony, 3,3 voltos feszültségen működött, a kutatók nem találtak formaldehidet a gőzében. Amikor 5 voltos feszültségen melegítették az e-cigarettában található folyadékot, a tudósok slukkonként 380 mikrogramm formaldehidet mértek – számolt be az eredetileg a New England Journal of Medicine folyóiratban megjelent tanulmányról a Los Angeles Times. Azaz az a felhasználó, aki napi három milliliter e-cigaretta folyadékot szív el magas feszültségen, mintegy 14 milligramm formaldehidet lélegez be.