Nincs megállás az orvosbiológiai kutatásokban, ahol a legújabb technikai újdonságok és a mind pontosabb génszerkesztési módszerek révén naponta érkeznek a meglepő hírek. Most épp háromdimenziós nyomtatással készülő szervekről és a rákgyógyítás nagy ígéretének tűnő, génterápiával kombinált immunterápiáról.
Hamarosan nem lesz szükség rafinált ajzószerekre, jön a kívánt méretű kinyomtatható nemi szerv – írta az egyik fantáziadús kommentelő a Gizmodón is megjelent hírre, miszerint amerikai orvosok élő szövetek és műanyagok keverékéből fület, állkapcsot és izmokat nyomtattak ki és ültettek be állatokba, ahol azok normálisan működtek. Az eredmény azt sejteti, hogy a módszer működni fog embereknél is.
A Wake Forest Baptista Egyetem kutatói különleges 3D-s nyomtatót készítettek, mely lebomló műanyagból kívánt formájú, mikrocsatornákkal átszőtt, szivacsos szövetet produkált. Az ITOP nevű berendezés élő sejtekkel elegyített vizes géllel kombinálja a műanyagot, ami először folyékony, de gyorsan megszilárdul, és egy élő szövethez hasonló szerkezetet alkot.
Ebbe a sejteket tápláló anyagok is könnyen behatolnak, és amikor a megtervezett darabkákat az állatok szervezetébe ültették, a műanyag tartószerkezet lebomlott, helyette a sejtek által termelt fehérjék természetes szövete jelent meg, melybe kívülről vérerek és idegek nyomultak. A Nature Biotechnology hasábjain megjelent közlemény szerint ez a struktúra ugyan elég erős az emberi szervek kinyomtatásához, de még nem tudni, hogy kellően tartós-e, bár a saját sejtek használata miatt kilökődéstől nem kell tartani. Anthony Atala, a kutatás vezetője az NBC-nek megerősítette, hogy a lágy izmoktól a kemény porcon át a csontig mindenféle szövetet kinyomtattak. A szükséges formát CT- vagy MRI-felvétel segítségével közlik a számítógéppel, mely az adatokat a megfelelő szoftver segítségével a nyomtatóba táplálja, és máris kész a méretre szabott szerv.