A kísérlet során három éven keresztül figyelik a Twitter-bejegyzéseket és összevetik a bejelentett gyűlöletbűncselekmények adatbázisával. Így olyan jelzőket (markereket) állíthatnak fel, melyek segítségével meg tudják jósolni, mikor és hol következhet be hasonló bűneset. A szoftver többek között a nemi, etnikai és vallási kisebbségek tagjaival, valamint a fogyatékkal élőkkel szemben elkövetendő bűncselekményekre vadászik.
Az Egyesült Államokban a legutóbbi adatok szerint 2012-ben 294 ezer gyűlöletbűncselekmény történt. Nagy-Britanniában 2014-2015-ben 52 ezer esetet regisztráltak, 18 százalékkal többet, mint az előző két évben.
|
Egyre többen tiltakoznak Amerikában az elharapózodd gyűlöletbűncselekmények ellen Eduardo Munoz / Reuters |
A Cardiffon folytatott korábbi kutatások már bebizonyították, hogy a Twitterről gyűjtött adatok segíthetnek beazonosítani az úgynevezett forró pontokat: olyan államokat és városokat, ahol a gyűlöletbeszéd már elharapózott, de még nem fajult tettlegességig.
A Phys.org-on megjelent cikk példaként hoz fel egy olyan környéket, ahol nagy létszámban élnek nemrég érkezett bevándorlók, akik a kiutasítástól tartva, sokszor nem merik jelenteni az őket érő szóbeli, vagy tettleges atrocitásokat.
- Ha megértjük az online gyűlölködés és a fizikai támadások közötti összefüggéseket, az nagyban hozzájárulhat a gyűlöletbűncselekmények megelőzéséhez - nyilatkozta a lapnak Matt Williams kutatásvezető.
Az Egyesült Államokban egyébként eddig is használtak hasonló jósprogramokat. Már több államban is bevetették azt a "prekog-szoftvert", amely a feltételesen szabadlábra helyezett bűnözők profiljainak elemzésével próbálja előrejelezni a gyilkosságokat.
- Amikor egy fogvatartottat próbára bocsátanak, vagy feltételesen szabadlábra helyeznek, egy felügyelő tiszt ellenőrzése alá kerülnek. A felügyelők azonban sokszor ad-hoc módon döntik el, milyen szigorú felügyelet alatt kell tartaniuk egy-egy bűnözőt. A szoftver ebben a döntésben segít - nyilatkozta korábban az ABC-nek az algoritmust kifejlesztő Richard Berk, a Pennsyilvaniai Egyetem kriminológusa.
A program egy több mint 60 ezer bűncselekményt tartalmazó adatbázisból dolgozik. Az algoritmus a legveszélyesebb bűnözőket szűri ki, akik szabadulásuk után újra gyilkolhatnak. Richard Berk szerint a program 100-ból 8 jövőbeni gyilkosságot előzhet meg.