Földhözragadtabbnak tűnik a mikroműholdas fejlesztési koncepció, amely miatt most a Google keresőóriás csatlakozott Muskhoz. A hálószerű alakzatokban működő műholdak a tervek szerint nagyon olcsó internetet szolgáltatnak majd olyan területeken is, ahol a korábbi eszközökkel ez elképzelhetetlen lett volna. Ez tökéletesen passzol a Google korábbi tervéhez: minél több emberhez akar eljutni, hogy még nagyobb körben terjeszthesse digitális hirdetéseit. Azon kevesen csodálkoznak, hogy a két cég egymásra talált: a Google elnöke, Larry Page és Musk régóta együttműködnek.
Musk bejelentése előtt néhány nappal egy másik informatikai formáció, a OneWeb is hasonló szolgáltatást hirdetett meg. Utóbbi abból az O3b nevű (Other 3 billion, vagyis Újabb hárommilliárd) mikroműholdas vállalkozásból nőtt ki, amelyet Greg Wyler alapított. Az O3b Networks tavaly júliusban négy új kommunikációs műholdat állított pályára – nyolc már kering felettünk, hamarosan további négyet lőnek fel –, hogy széles sávú internetes elérést biztosítson olyan kevésbé fejlett országokban is, ahol nem épültek még ki a megfelelő földi kommunikációs hálózatok.
|
Elon Musk, a vasmacsó Robyn Beck / AFP |
A műholdak az Egyenlítő felett nagyjából 8000 kmmagas pályán keringenek. Innen a 45°-os északi és déli szélesség között húzódó területeket látják – írta meg az Urvilag. hu. Itt él a Föld népességének zöme. Az első kereskedelmi szolgáltatás a Cook-szigeteken, Pápua Új-Guineában és Kelet-Timorban indult – de például tengerjáró luxushajók üzemeltetői is a megrendelők között vannak.
Vasmacsó
Mennyi időt igényel egy nő manapság? Hetente tíz órát? Az túl sok – e macsósoviniszta szemlélet is jól kifejezi, hogy mit gondol egy párkapcsolatról a munkamániás Elon Musk. A 43 éves – állítása szerint hetente 80-100 órát dolgozó – milliárdos második válása után tette fenti nyilatkozatát. Portrénkat itt olvashatják.
Amikor Wyler tavaly szeptemberben kiszállt az O3b-ből és megalapította a OneWebet, új cégébe vitte át azt a jogot, hogy rádiófrekvenciás megoldással, műholdak segítségével sugározzon internetet a Földre – erre a Nemzetközi Távközlési Uniótól van engedélye. Két hete jelentette be egy 648 darab, 130 kilogramm tömegű mikroműholdból álló, alacsony, 1200 km-es magasságú Föld körüli pályán keringő hálózat létrehozását. A szolgáltatást 2018-ban indítaná el, ha sikerült előteremteni a szükséges kétmilliárd dollárt.
A Google és a SpaceX műholdak százairól, ezreiről biztosítaná az internetkapcsolatot, a jeltovábbítást lézerrel oldaná meg.
Ugyanakkor a lézeres megoldás hatékonyságában sokan nem hisznek, hiszen akár a felhőzet is zavarhatja a jeltovábbítást. Musk legalább öt évre becsüli a rendszer kiépítését, de ha elkészül, nemcsak a ritkán lakott térségekbe viszi el a világhálót, hanem segít a leendő marsi kolóniával való kapcsolattartásban is. Mindkét vállalkozás a kezdeteknél tart, ám Musk szerint az ő
megoldásuk sokkal kifinomultabb, mint a OneWeb.