Egykezes, levegőben mozgatható egeret fejlesztettek ki magyar kutatók. Néhány apró ujjmozdulattal bármit be lehet írni vele okoseszközökbe.
Bálint Géza álmodozónak vallja magát. Magyarországról teljesen új hardveres megoldások ritkán izgatják fel az informatikai piacot. A Nydeum technológia megálmodója egy olyan terepen akart nagyot hasítani, ahol állítása szerint már régen nem történt igazi innováció és ez a számítógépes perifériák területe. A billentyűzeteké és az egereké. Az adatbevitel frontján mintha megállt volna az idő, ami különösen az okoseszközök használatakor szembetűnő. Gyakori panasz, hogy még az érintőpaddal ellátott zsugorbillentyűzetekkel is nehézkesen lehet szöveget beírni az okosnak tartott televíziókba.
Bálint Géza és a helyettese, Baló Réka a szuperegérrel A szerző felvétele |
Bálint Géza és fiatal munkatársai, akik közül sokan az Óbudai Egyetem robotfejlesztő műhelyéből jöttek, egy teljesen új, a mikromechanika trükkjeit alkalmazó módszert dolgoztak ki, melyhez az ujjbegy apró mozdulatai is elegendőek, hogy bármilyen betűt, számot vagy írásjelet vigyenek rá egy szenzorokkal ellátott, speciális belső mechanikával ellátott felületre vagy érintőképernyőre. A két, bejegyzés alatt álló szabadalom újdonságvizsgálata szerint ilyen megoldás még nem született. Az angol ábécé 26 betűjének beviteléhez elég egy vagy két vonal meghúzása, a többi magától beíródik, s a mozdulatok teljes rendszere sem annyira bonyolult, ha például ezt – ahogy vizsgálataik mutatták – egy kilencéves kisfiú húsz perc alatt el tudta sajátítani.