Kezdetben minden magyar király saját sírhelyet keresett magának az országban, I. Géza például Vác mellett döntött. Minden valószínűség szerint idén nyáron az elbontott székesegyház közepén megtalálták a király nyughelyét. Mivel több száz éve a ferencesek itteni építkezésük során elhordták a sírt, nehéz lesz azonosítani a törmelék közül előkerült csontokat.
A XI. század magyar uralkodói döntően az általuk alapított kolostorban, prépostságban temetkeztek – mondja Batizi Zoltán régész. Szent István király így került Székesfehérvárra, I. András Tihanyba, I. Béla pedig Szekszárdra. Ezt a szokást követte I. Géza is, aki úgy rendelte, hogy Vácon temessék el. Könyves Kálmán volt az első Árpád-házi király, aki Szent István nyughelyét választotta magának temetkezési helyszínként – őt még tizenhárom király követte. Az idei nyár egyik régészeti szenzációja, hogy Vácon nagy valószínűséggel előkerült I. Géza király sírhelye.
A Duna-parti vár területén már 1978 óta folynak ásatások, 2000-ben Tettamanti Sarolta vezetésével megkezdődött az itteni székesegyház feltárása is. A régészeti munka ugyan 11 éven át szünetelt, ám 2013 őszétől a helyi önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával újrakezdődött az ásatás. A cél nem csupán a király temetkezési helyének feltárása volt, hanem a vár és a székesegyház századokon át tartó fejlődésének megismerése. Idén nyáron érkezett el a pillanat, amikor sikerült feltárni az egykori templom középső vonalát – már amelyik része hozzáférhető, az itteni ferences kolostor ugyanis később átfedésben ráépült az eredeti épületre.
A váci ásatáson egy XI. századi sírra bukkantak idén Batizi Zoltán |