Egy 68 millió éves Tyrannosaurus combcsontjából amerikai tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az állat halála idején tojásrakás előtt állhatott. Ezzel első ízben sikerült feltárt maradványokról megállapítani, hogy milyen nemű volt az adott dinoszaurusz.
Egy dinoszaurusz-maradvány nemi azonosítása nagy jelentőségű a paleontológiában, de a dinókból kifejlődött madarak evolúciójához is fontos adalékokat szolgáltat – állítja az Észak-karolinai Egyetem és az ottani természettudományi múzeum kutatóiból verbuválódott csoport vezetője, Mary Schweitzer. A Scientific Reports című szaklapban megjelent felfedezés szerint a csontban, amelyet 2005-ben Montanában ástak elő, olyan medulláris csontszövetet találtak, amelyet csak tojásrakás előtt vagy közvetlenül utána lévő madarakban lehet kimutatni. (Ilyen csontszövet a tojókban akkor alakul ki, amikor a petefészekből folyamatosan növekvő és leváló tüszők miatt tartósan megnő a vér ösztrogénhormon-szintje.)
Ember méretű gyíkokból váltak óriásokká Sue Ogrocki / Reuters |
A Washington Post szerint a kutatók a látható elváltozást korábban vérerek maradványainak vélték. Ebből az elmúlt években parázs vita is keletkezett, mivel néhány, evolúciót tagadó kreacionista a korábbi „diagnózisból" azt a következtetést vonta le, hogy a lelet jóval fiatalabb, hiszeiai elemzésekkel is megerősített felfedezés azonban új fénybe helyez mindent.