|
Fotó: Scienceblog.com |
Tavaszi kilengése után ismét messzebbre kerül a Naptól, így újra megfigyelhető pozícióba kerül a Merkúr. Mivel nagyon közel kering központi csillagunk körül, ritka, hogy másfél-két órával a Nap előtt kelne.
Most 24 fokra lesz a Naptól, ez a legnagyobb nyugati kitérése. A hajnali látványnál jobbra idén már ne nagyon számítsunk, szóval érdemes kihasználni az időablakot.
Június 8. Hold a Kaptárban
|
Az M67-es nyílthalmaz Wikipédia |
Az esti szürkületben látványos együttállásba kerül a Hold két csillagcsoportosulással: a Praesepe (Kaptár) és az M67 nyílthalmazokkal. A Kaptár szabad szemmel észlelve egy ködfoltnak látszik, kisebb távcsővel már felbontható több tucatnyi csillaga. Az M67-es egy sűrűbben lakott, öreg csillagok által benépesített halmaz.
Június 11. Az első holdkóros
Este a Jupiter és a Hold közel látszik egymáshoz az égen, ami főleg azoknak jó hír, akiknek amúgy lövésük sincs, hol keressék a Naprendszer legnagyobb bolygóját.
Június 17. A Mars tolakodása
Este a Mars és a Hold kerül nagyon közel egymáshoz az égen, így az egyébként szabadszemmel nehezen észrevehető, vöröses színű bolygó végre reflektorfénybe kerül.
Június 18-19. A Szaturnusz rádupláz
Este a Szaturnusz és a Hold lesz szoros együttállásban, majd hajnalban újra randiznak. Amíg túl közel nem kerülnek, az óriásbolygó gyűrűit és - szerencsés esetben - legnagyobb holdját, a Titánt is kivehetjük.
|
Ritka együttállás. Fotó: www.darkskytelescopehire.co.uk |
Június 21. Fordul a gömb
Hajnali 1 órakor lesz a nyári napforduló, amikor a Föld forgástengelye a legkisebb szögben tér el a napsugaraktól. Ez a csillagászati nyár első napja.
Bolygók láthatósága júniusban
Mars: A Mérleg csillagképben fénylik egész éjszaka, csak hajnalban nyugszik.
Jupiter: Már éjfél körül nyugszik, előtte a nyugati égbolton kereshető.
Szaturnusz: Egész éjjel látható a hónap folyamán, de 3-án lesz a csúcspont, amikor szembe kerül a Nappal.
Uránusz: Ha valaki hajnalban akarna kelni egy pici kék pont miatt, akkor sok szerencsét, a Halak csillagképben megtalálja.
Neptunusz: Körülbelül annyira hálás téma, mint az Uránusz. De legalább korábban - éjfél tájékán - kel fel, az éjszaka második felében érdemes keresni a Vízöntőben. Szabad szemes észlelése kihívásnak számít, ahogy az Uránuszé is.
Merkúr: A hónap első hetében érdemes felkeresni a hajnali órákban, 5-én lesz látható a legtávolabbra (24 fokra) a Naptól.
Vénusz: Túl közel van a Naphoz, esélytelen észelni.