A Newcastle-ben kifejlesztett eljárás éppen a mitokondrium okozta betegségekre nyújt megoldást. A mitokondrium a sejtek energia-előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszervecske. Lényegében ez a sejtek energiatermelő központja. A mitokondrium DNS-el is rendelkezik, öröklődése maternális, azaz, csak a petesejt mitokondriumai kerülnek az embrióba – olvasható a rirosz.hu honlapon. Genetikai problémák a mitokondriális DNS-el is adódhatnak – káros mutációk elsősorban a központi idegrendszer és a vázizom betegségeit eredményezik, de több szerv-szervrendszer betegségét és vakságot is okozhat. Ezt a problémát küszöböli ki a Newcastle-ben kifejlesztett technika, ami a a szervezeten kívüli megtermékenyítést (in vitro fertilizáció, IVF) a DNS-cserével kombinálja.
A háromszülős eljárásban, amikor az anya mitokondriális DNS-ében hiba van, egy másik egészséges mitokondriummal élő nő petesejtjét is felhasználják. Utóbbi petesejtjéből eltávolítják a sejtmagot, vele a donor nő genetikai állományának túlnyomó részét, tőle csak a mitokondriális DNS származik. Ebbe a „kiürített" petesejtbe helyezik az anya petesejtjének sejtmagját. Így lényegében a petesejt két nő génállományának keveréke, még ha az egészséges mitokondriumot adó hölgy génállománya az utódének mindössze 0,1 százaléka.
Az anglikán egyház és a katolikus egyház a múlt héten már azt közölte, hogy szerintük nem biztonságos és nem etikus az eljárás, leginkább azért, mert embriók elpusztításával jár. A Human Genetics Alert nevű csoportosulás annak a véleményének adott hangot, hogy az eljárás megnyitja az ajtót gyerekek további genetikai módosítása előtt.
|
Jövőre már világra jöhet az első háromszülős gyermek Mukesh Gupta / Reuters |
Becslések szerint már évente 150 olyan gyermek születik a világon, aki három ember leszármazottjának tekinthető. Tavaly augusztusban ugyancsak a BBC mutatta be azt az Alana Saarin nevű tizenhárom éves amerikai kislányt, aki három biológiai szülővel rendelkezik. Az ő édesanyja meddő volt, ezért az anya petesejtjének hibás genetikai örökítőanyagához egy egészséges nő DNS-ét fecskendezték. Így érték el a petesejt megtermékenyülését.
Az eljárás során az egészséges nőből származó petesejt citoplazmájának egy részét egy vékony tű segítségével a meddő nő petesejtjébe fecskendezték, így a mitokondriumok és a bennük lévő DNS szintén átkerülnek. A létrehozott petesejtet egy spermiummal megtermékenyítették, ezáltal olyan embriót hoznak létre, amely egy férfi és két nő génállományát tartalmazta. Ezt a módszert citoplazma transzferként emlegetik. Ilyen módon fogant Alana, aki a mitokondriumokat „szállító" nőt nem tekinti szülőnek.