Tudósok és közgazdászok egy csoportja olyan léptékű összefogást sürget, mint amilyet az amerikai nemzet hirdetett meg, hogy elsőként juttasson embert a Holdra. A mostani tét lényegesen nagyobb: olcsó és tiszta megújuló energiaforrás kidolgozása.
Ahogy egykoron összeültek az Egyesült Államok legjobb koponyái, hogy bőséges anyagi keretből gazdálkodva elérjék a kitűzött célt, most hasonló összefogásra van szükség ahhoz, hogy a szénnél olcsóbb megújuló energiaforrást találjanak. Mindezt ráadásul egy évtizeden belül. Az ötletadók szerint ez lenne az évszázad tudományos kihívása.
A Globális Apolló Programnak elkeresztelt kezdeményezés lényege, hogy a világ vezető államai nemzeti össztermékük 0,02 százalékát erre a kutatásra fordítsák. A brit Royal Society beszámolója arra hívta fel a figyelmet, hogy 2035-re a globális hőmérséklet-emelkedés eléri a két Celsius-fokot. „Az egyetlen esély a káros folyamatok kordában tartására az, ha a fosszilisnél olcsóbb megújuló energiaforrást találunk” – nyilatkozta Sir David King, a britek egyik vezető kutatója a BBC Newsnak.
Bár nehezen elképzelhető, hogy több milliárd ember ellátására alkalmas megújuló energiaforrásunk lesz tíz éven belül, abban sem hittek az emberek, hogy egyszer a Holdra léphetünk, mégis sikerült. Sokan abban sem hisznek, hogy megoldást találhatunk a klímaváltozás problémájára, de igazából nincs más választásunk.