A munkahelyünkön is benézhetünk az otthoni hűtőbe, okosodnak a háztartások, fejlődik az elektromos autó – e technikai vívmányok is megjelentek a Las Vegasban rendezett Consumer Electronic Show-n. Tovább javul az okostelefonok navigációs képessége beltérben is, sőt bemutattak egy szupergyors lázmérőt is, amit talán nem másolnak le a kínai gyártók.
Egyenruhások jelentek meg a Las Vegas-i szórakoztatóelektronikai show-n kiállító kínai cég, a Changzhou First International Trade standján, és lefoglalták az ott kiállított egykerekű, gördeszkaszerű közlekedési eszközt, amely a stand fő attrakciója volt. A testtel irányítható apró és erős eszközre kíváncsi nézők előbb azt hitték, hogy vállalati PR-fogásról van szó, de hamar kiderült, hogy nem: a One Wheel nevű eszközt eredetileg kifejlesztő cég egyik befektetője jelentette fel a kínaiakat, s kérte az amerikai hatóságot, védje meg a vállalat szabadalmát.
Az eset jól mutatja a CES sajátosságát, hogy nemcsak azt állítják itt ki, amit hamarosan behoznak a piacra vagy amiben fantáziát látnak, hanem a sok ezer kiállító között az is elfér, ami rég nem újdonság. S azt is jól példázza az eset, hogy a technológiai iparban egymás koppintása mindennapi gyakorlattá vált, csak elég vastag arcbőr szükséges ahhoz, hogy egy lemásolt fejlesztést kivigyenek egy technológiai kiállításra. Nehéz tehát eldönteni, melyik bejelentett kiállított termék számít igazából újdonságnak.
Így voltam elsőre a Google és a Lenovo bejelentésével, amelyben a Tango nevű projektjüket méltatták, amelynek célja a világ háromdimenziós feltérképezése. Ennek sok haszna lehet, például, hogy javuljon az okostelefonok navigációs pontossága beltérben is. (Ez, ugye, azért komoly dolog, mert házon belül a telefon nem láthatja a műholdakat.) Alapítottak már szövetséget ennek fejlesztésére, sőt maga a Google sem most kezdte a Tango-projektet, de rá kellett jönniük arra, hogy még több digitális információra van szükség a világról.