Beperelte a Microsoft az amerikai kormányt, mely időről időre úgy próbál betekinteni egyes ügyfelek elektronikus leveleibe, hogy azok erről mit sem tudnak. A nagy számítástechnikai cégek által az informatikai szabadság és a magánélet szuverenitása érdekében a hatóságok ellen indított háború ezek szerint az Apple harca után tovább folytatódik.
A csütörtökön beadott kereset címzettjei az igazságügyi tárca és a főügyész, Loretta Lynch. Ezzel egy kétéves viszály mérgesedett tovább, mely az ügyféladatok titkossága miatt indult a Microsoft és a kormány között, és amely nagyon hasonló a legutóbbi, a terroristák iPhone-jának feltörése miatt az Apple-lel kipattant vitához.
A Microsoft alkotmányellenesnek nyilvánította az 1986-ból származó, elektronikus kommunikációval foglalkozó törvény adatvédelmi részét. Ez lehetővé teszi a kormánynak, hogy megtiltsa a cégeknek az ügyfelek adatai, levelei után indított hatósági nyomozásról adott tájékoztatást. Alkotmányellenesnek az ellentmondást tartják, hogy a törvény első módosításában még szerepel a szabad véleménynyilvánítás, míg a negyedik kiegészítésben az ügyfelek joga, hogy tudomást szerezzenek arról, ha a kormány kutakodik utánuk.
A seattle-i szövetségi bírósághoz beadott kérelem szerint az IT cégekre voltaképpen szájkosártörvényt kényszerítenek, s a Microsoft most nemcsak a polgári szabadságjogokat védi, hanem saját érdekeit is, amelyek súlyosan sérülnének, ha ügyfelei ezek után már nem bíznának adataiknak az internetes cég által eddig szavatolt biztonságában.