Azt a futball maga vívta ki magának hosszasan, szisztematikusan...
|
„Rövid távon nem várható áttörés.” Öt meg öt, azaz tíz év múlva talán... Móricz-Sabján Simon |
- Nem is mondom, hogy a közkeletű vélemény nem nyugszik valós alapokon. De magát a valóságot kell megváltoztatni, és hiszek abban, hogy ez sikerülhet.
Látja ennek bármilyen jelét?
- Igen. A reformhoz koncepcióra van szükség, és az már legalább létezik. Néhány esztendeje még effélét sem tapasztaltam. Ám 2012-től az MLSZ tudatosan a hat-tizennégy évesekre összpontosít. E korosztály létszámát sikerült megduplázni, de a kettőzésnek is a többszöröse volna a kívánatos. A jelenlegi merítésből nem lehet jobbat kihozni, viszont van rá remény, hogy folyamatosan tágul a kör.
Várakozása szerint mennyi idő múlva lesz szembe szökő eredmény?
- Egy évtizeden belül felzárkózhatunk az európai középmezőnyhöz.
De sokan hangoztatták ezt hosszú dekádok óta!
- Ám most van valami, ami idáig nem volt. Határozott szándék arra, hogy olyan pályák, olyan utánpótlásedzők legyenek a futballban, és egyáltalán: olyan szellemi környezet alakuljon ki, amely magában hordozza a jobb minőséget.
A kabinetnek udvarol?
- Változatlanul az MLSZ programjáról beszélek. Nem a kormányzatnak kell megmentenie a futballt. Bár állami segítség nélkül nem megy, hiszen az üzleti szektorból nem áramlik a pénz.
FTC, Videoton?
- Finomítok: a többséghez nem áramlik a pénz. A mostani szponzoráció ötvenszeresére, százszorosára lenne szükség. Ám a magyarországi multi cégek nem tekintik partnernek a hazai futball résztvevőit. Megértem. Vitán felül a labdarúgásban tevékenykedők közös felelőssége, hogy ez így alakult. De változtatni kell, előbb nekünk, aztán nekik. Ami bennünket illet: az, hogy se meccsnapi, se ajándéktárgy vagy mezbevétel, abszurd és tarthatatlan, rövid távon azonban nem várható áttörés. Tehát hiába újítjuk meg a korosztályos képzést – a nálam szent teheneknek tartott akadémiákon a Double Pass belga cég közreműködésével –, ha a klubok közben összeomlanak.Ma az NB I nagy részében azzal foglalkoznak, miként lehet előteremteni a működési költségeket. A döntő hányadnál évi kétszáz-háromszázmillió forint hiányzik; ha ez így marad, a többség jövőre csődbe megy.
Ennyi gáláns szponzor aligha támad egyhamar!
- Az online szerencsejáték bevételeiből viszont részesülhetünk. Erre van is ígéret.
Sokan felhorkannak majd: e nívótlan a futballra még több dohány?!
- Nem erre. A jövőére. Mert a labdarúgást az átrendezés alatt is fenn kell tartani.
Mi öröme van a Honvédban?
- Sikerült elérni, hogy a tavasszal a legjobb nyolc együttes külön akadémiai rájátszásban szerepeljen a korosztályos bajnokságban. A felnőttekkel nemzetközileg egy helyben topogunk, itthon voltunk már harmadikak, negyedikek is. Amikor 2006-ban a klubhoz jöttem, az első osztályú csapatok költségvetése nagyjából azonos szinten mozgott. Ez már másként van. Meg kell várni tehát, amíg feljönnek a fiatalok, és be lehet vezetni a hazai és a külföldi labdarúgók létszámára vonatkozó hat plusz ötös szabályt. Az azért is jó lesz, mert úgy vélem: a nézők leginkább magyar játékosokkal csalogathatók vissza a lelátókra.
Nézők, játékosok...
- Nem olyan sokára meglátja, lesznek.