Egyik elvbarátjuknak ez is kevés volt, berohant a pályára, hogy mindenki láthassa a testére firkált náci ákombákomot. Őt az éjfekete Sulley Muntari tessékelte le a gyepről, a biztonsági szolgálattól a dolognak csúnya vége is lehetett volna.
|
Muntari kitessékeli a náci provokátort Eddie Keogh / Reuters |
Nyilván nem a FIFA szándékaival van baj, és még az se biztos, hogy a módszereivel. Elvégre nem lehet jegyvásárlás előtt minden egyes szurkolót levizsgáztatni az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatából, hogy tudniillik: „Tekintettel arra, hogy az emberiség családja minden egyes tagja méltóságának, valamint egyenlő és elidegeníthetetlen jogainak elismerése alkotja a szabadság, az igazság és a béke alapját a világon…”
A lelátókon tomboló tömeg szemlátomást élvezi a futball ünnepét, és nagy ívben tojik a rendezvényt megzavarni akarók ostoba fejére, úgyhogy a dolgot akár észre sem kellene vennünk. Legalábbis, ha nem lenne nyilvánvaló, hogy még a nagyhatalmú és dúsgazdag a FIFA sem tud mit kezdeni a futball helyett a balhé kedvéért meccsre járó kisebbséggel.
Az újabb mandátumért kampányoló Sepp Blatter szerint a vétkes „drukkerek” csapatát pontlevonással kellene büntetni, akkor a nemzeti szövetségek és a szurkolói csoportok maguk bánnának el a rendbontókkal. A szokásos szankció ellenben egyelőre inkább a kevésbé fájdalmas stadionbezárás – ha jókor alkalmazzák, ez is érhet ideget, velünk pont ez történt a selejtezőcsoportban, amikor Románia ellen kellett zárt kapuk mögött futballoznunk.
|
Mexikói drukkerek próbálják a FIFA-nak magyarázni rigmusukat Brian Snyder / Reuters |
Arra azonban végképp nincs precedens, hogy vb-döntőn valamelyik válogatottat felelősségre vonták volna szurkolói viselkedése miatt. Vagyis nagyon úgy néz ki, hogy miközben a FIFA látszólag igyekszik teljesíteni a politikai korrektséghez már csak üzleti okokból is ragaszkodó szponzorok óhaját, valójában erősen ódzkodik a botránnyal fenyegető fegyelmi lépésektől. Nonprofit a szervezet, de minden lépését a profitszerzés szabályainak rendeli alá: csak semmi negatív publicitás.
A futball – és kiváltképp igaz ez a csillagászati hotel- és jegyárakkal üzemelő vb-re – a fizetőképes középosztályra vágyik: ennek a rétegnek a tagjai alkotják a célközönséget. Megpróbálnak mindent kizárni, ami megzavarhatná a fogyasztók szórakozását.
Még Magyarországon is, pedig nálunk a sportágnak egy roppant lebutított változatát űzik, lebutított szervezeti keretek között, mélyen lesajnált nézők előtt. Az új Fradi-stadionba nem véletlenül kerül kisebb vagyonba a bérlet: politikai okokból momentán nincs szükség utcai harcosokra, úgyhogy kívül tágasabb, majd szólunk, ha megint verni kell valakit!
|
Moszkvai drukker üzen az egyik orosz ligameccsen Maxim Shemetov / Reuters |
Az emberiség szerencsére nem reménytelen. Pénteken este David Luiz és Dani Alves átölelve vigasztalta a Kolumbia veresége után zokogó James Rodriguezt, és karmozdulatokkal kért számára tapsot a publikumtól. Szombaton nekem és még egymillió-négyszáznegyvenötezer embernek tetszett a Facebookon, hogy Lionel Messi mielőbbi felépülést kívánt barcelonai csapattársának, egyben potenciális döntőbeli ellenfelének, a csigolyatörést szenvedett Neymarnak.
A FIFA-nak azonban nincs ideje kivárni, amíg a jótékony pedagógia mindenkihez elér. A következő világbajnokságot – annak idején ez biztosan jó ötletnek tűnt, már csak pénzügyi szempontból is – Oroszországnak adták, ahol a brazíliainál jóval alacsonyabb a társadalom toleranciaszintje.
Ha 2018-ra nem lesznek sziklaszilárd szankciói a nézőtéri botrányoknak, akkor garantált a baj. Tökmindegy, megy vagy marad Blatter, itt a duma nem elég, valamit tenni kell.