Az ukrán csúcsligában szereplő öt kelet-ukrajnai futballklub közül három másik is kénytelen volt ideiglenes otthont keresni magának. A donyecki Metallurg szintén Lvovot választotta, talán azért is, mert hangsúlyozni akarta a sport politikamentességét. Elvégre Lvovot az ukrán nacionalizmus központjának tartják, márpedig a Moszkva-barát lázadók – egyebek közt – a nemzeti érzések szerintük túlzott megnyilvánulásai ellen lépnek fel. A Metallurg szóvivője mindenesetre megnyugvással közölte: nagyon barátságosan fogadták őket, amiben persze az is szerepet játszhat, hogy a csapat több játékosa erről a vidékről származik.
Az élvonal újonca, a szintén donyecki Olimpik egy Kijev mellett kisvárosba, Scsaszlivébe költözött át, méghozzá a sportiskolájával együtt.
|
A Sahtyor és a Dinamo drukkerei közösen tesznek hitet Ukrajna mellett Roman Baluk / Reuters |
A Donyeckhez hasonlóan a felkelők kezén lévő Luhanszk csapata, a Zarja Európa Liga-selejtezőjét – óriási érdeklődés közepette – a kijevi Obolony-stadionban játszotta, hazai bajnoki meccsein pedig Zaporozsjében lép pályára. Az ugyancsak a válságövezetben fekvő, ám a kormányerők ellenőrzése alatt álló Marjupol futballklubja, az Iljicsevec engedélyt kapott ugyan a labdarúgó-szövetségtől saját stadionjának használatára, ám a múlt hét végén kezdődött bajnokság első két hazai mérkőzését a tavaszi időszakra tették át, mert a két ellenfél, az ogyesszai Csernomorec és a lucki Voliny nem volt hajlandó az Azovi-tenger partján fekvő kikötővárosban utazni.
Nemcsak a mérkőzések helyszíneit kavarta meg Ukrajnában a polgárháború, hanem a külföldi játékosok egy részét is elriasztotta. Miután két hete Donyecktől nem messze lelőtték a maláj légitársaság utasszállító repülőgépeinek egyikét, egy franciaországi barátságos mérkőzésről nem tért vissza Ukrajnába a Sahtyor hat brazil légiósa, ám végül sikerült jobb belátásra bírni őket. A klub dúsgazdag tulajdonosa, a Forbes amerikai magazin szerint 11,2 milliárd dolláros vagyonával a leggazdagabb ukrán üzletember, Rinat Ahmetov személyesen garantálta a biztonságukat, ám alighanem ennél is többet nyomott a latban az a figyelmeztetése, amely szerint a szerződésszegésért komoly kötbért kell fizetniük a labdarúgóknak.
Márpedig a „dezertőrök” átigazolási összértéke az Izvesztyija orosz napilap szerint eléri 45 millió eurót. A harkovi Metalliszt viszont egyelőre hiába követelte, hogy álljon csatasorba négy argentin légiósa, aki ugyancsak a közeli harcok miatt csomagolt össze és utazott haza. Így a klub egyelőre nem is nevezte a kvartett tagjait a bajnokságra, és sajtójelentések szerint az is kérdéses, hogy meddig marad Ukrajnában a Zarja elefántcsontparti csatára, Yannick Boli, aki –csakúgy,mint az ungvári Hoverlát erősítő román Marius Nicolae – szintén más országba akar igazolni.
„Külföldre távozott” két ukrajnai labdarúgóklub is. Miután Oroszország márciusban bekebelezte a Krím félszigetet, az ottani két első osztályú egyesület, a független Ukrajna első bajnokságának győztese, a szimferopoli Tavrija, valamint a Szevasztopol jelezte, hogy az orosz bajnokságban kíván szerepelni. A FIFA azonban nem adott engedélyt erre, ezért valószínűleg csak az orosz másodosztályba sorolható majd a két csapat, míg az ukrán élvonalban a korábbi tizenhat helyett csak tizennégy együttes szerepel. A kijevi Arszenal ugyanis még tavaly ősszel csődbe jutott, és visszalépett a bajnokságtól, a második ligából pedig csak a donyecki Olimpik tudta teljesíteni az első ligás szereplés szigorú pénzügyi feltételeit.