A futballkultúra ékköve, a Barcelona és a szintén nagy hírű argentin River Plate találkozik holnap a klubvilágbajnokság döntőjében. Akár azt is várhatnánk, hogy tűzijáték és konfettieső következik. Ám erről szó sincs.
Valljuk be: a labdarúgóklub-világbajnokságnál kevés hányatottabb sorsú torna létezik. Ötvenöt esztendő egyelőre kevés volt ahhoz, hogy rangot kapjon az esemény.
A sorozat elődjét, a Világ Kupát 1960-ban rendezték meg először. Az ötletgazda a későbbi Európa-bajnokság alapgondolatát is lefektető francia Henri Delaunay volt. Mivel akkoriban Európán és Dél-Amerikán kívül a futballt nem lehetett komolyan venni, természetes volt: a két földrész legjobbjának kell összemérnie tudását. Adta magát, hogy az „öreg kontinenst" az akkor már négy éve létező Bajnokcsapatok Európa Kupája győztese képviselje, a tengerentúlon viszont még nem volt a kontinens együtteseit felsorakoztató klubsorozat. Ám elérkezett az alkalom, létrejött a Libertadores Kupa, amelynek győztese játszhatott a BEK-győztessel a Világ – vagy más néven: Interkontinentális – Kupáért.
Eleinte oda-visszavágós párharc döntött. Az első győztes a Real Madrid volt, amely az uruguayi Penarolt múlta felül (5-1, 0-0), a többi közt Puskás Ferenc két góljával. Az Aranycsapat korábbi kapitányának nevéhez fűződik a sorozat első gólja is: „Pancho" a madridi meccs második percében lehetetlen helyzetbe hozta Luis Maidanát, az uruguayi kapust. (Másodszor a nyolcadikban csapott le; csapatának ez már a harmadik gólja volt, mert a kettő között Alfredo di Stefano is a szerzett egyet.)