Rosszul kalkuláltak a fogadóirodák, mindkét közel-keleti jelöltet, Szalman sejket és Ali bin al-Husszein jordán herceget is megelőzve Gianni Infantino, az Európai Labdarúgó Szövetség főtitkára lett a FIFA új elnöke.
A nemzetközi szövetség zürichi rendkívüli tisztújító közgyűlésén egész napos show-t kerekítettek minden idők legfeszültebb elnökválasztása köré, és a dramaturgia ősi szabályai szerint a végére hagyták a legfontosabbat, a tavaly májusi, ötödszöri megválasztása után azonnal lemondó, majd felfüggesztett, aztán eltiltott Sepp Blatter FIFA-elnök utódjának megválasztását. Ali bin al-Husszein jordán herceg, a FIFA végrehajtó bizottságának korábbi tagja, Jerome Champagne francia sportdiplomata, a FIFA volt főtitkárhelyettese, Gianni Infantino svájci-olasz sportvezető, jogász, az UEFA főtitkára, Tokyo Sexwale dél-afrikai üzletember, valamint Szalman Bin Ibrahim al-Kalifa bahreini sejk, a helyi és az Ázsiai Labdarúgó Szövetség elnöke, a FIFA végrehajtó bizottsági tagja pályázott a sportvilág legfontosabb tisztségeinek egyikére.
Infantinóé a (futball)világ Arnd Wiegmann / Reuters |
A felvezető programpontok során a botrányokból ki sem látszó FIFA elöljárói és elnökjelöltjei nem győzték ismételgetni a transzparencia, bizalom, erő, hitelesség, újjáépítés és a szenvedély szót. Aztán elfogadtak reformcsomagot is, amelynek a célja a szervezet megtisztítása a korrupciótól. Ennek részeként megszűnik a végrehajtó bizottság, amelynek helyét a korlátozott döntéshozó jogkörű FIFA-tanács veszi át. Az újítás tovább korlátozza a magas rangú vezetők számát, növeli a nők jelenlétét, valamint változás az is: az elnök és a vezető tisztségviselők legfeljebb három négyéves ciklust tölthetnek posztjukon.