|
Francia kapcsolat Hegedüs Gábor / Népszabadság |
Király amúgy mindkét mérkőzés legjobbjai közé tartozott, ahogyan Gera Zoltán Oslóban az együttes agya, Kleinheisler László és Priskin Tamás pedig a kapitány meglepetése volt.
S akkor most érdemes megemlékezni arról, hogy a mérkőzéseket ugyan mindig a csapat játssza, ezúttal azonban a szakvezetőnek legalább akkora része van a kettős győzelemben, mint labdarúgóinak. Bernd Storck valamennyi húzása százszázalékosan „bejött”, s ha a magyar gólszerzőkkel kapcsolatban fel lehet is vetni, hogy a kapitánynak szerencséje volt, az együttes szervezettsége és tartása egyáltalán nem hárítható a mázlira. Valamennyi játékoson látszott, hogy a legmesszebbmenőkig törekszik megfelelni feladatának, és egyaránt lerítt az oslói meg az Üllői úti pályáról: Storcknak markáns stratégiája van.
A válogatott mindenekelőtt taktikailag múlta felül ellenfelét az Ullevaal stadionban és a ferencvárosi arénában, s miután gratuláltam ezért a szakvezetőnek, a tréner ennyit mondott: „Nem volt rossz, ugye? Sokat segített nekem az a tíz nap, amelyet – a bajnoki forduló elhalasztása nyomán – együtt tölthettem a kerettagokkal; mindenkiről mindent vagy legalábbis majdnem megtudtam. Ám maradjunk továbbra is annál, hogy a győzelem mindenekelőtt a csapaté.”
Marad a helyszín
Hivatalos közleményben szögezte le hétfőn az Európai Labdarúgó Szövetség, hogy a jövő évi Európa-bajnokságnak Franciaország ad otthont. „Három éve dolgozunk a francia hatóságokkal a problémamentes kontinensbajnokság megtartásáért. Meghozzuk a szükséges intézkedéseket, hogy szavatolhassuk a rendet” – olvasható a kommünikében.
Na, e dilemma eldöntése legyen a legnagyobb gondunk! A régiek közül Izsó Ignác mindenesetre azt mondta: „Az az egység, amelyet a pótselejtezőkön tapasztaltam, nem volt jellemző a magyar futball utóbbi évtizedeire.” E mondat egyformán dicséri a trénert és az együttest, akárcsak Tóth Bálint rezüméje: „Jó csapat, jó taktika, kitűnő edzői fogások.” Kovács Kálmán, aki részese volt a legutóbbi sikeres selejtezősorozatnak – még 1985-ben a vb-ért –, megjegyezte: visszamenőleg sokat lehet köszönni az Egervári-féle válogatottnak is, mert az alapozta meg, hogy kiemelt legyen a csapat a pótselejtezőn.
A „mexikói” csatár megemlítette még: „Sok mindent megmutatott a párharc a futball különlegességeiből. Nagy Ádám végigjátszotta a pesti meccset, a madridi Ödegaard nem.” A másik „nyolcvanhatos”, a norvégokat 1981-ben kétszer legyőző válogatottban is játszó Garaba Imre arról beszélt: „Valamennyi játékos ment, hajtott, és örömöt szerzett a közönségnek meg azoknak, akik pénzt tettek a futballba.”
Gáspár József, a régebbi MTK-kapus már előretekintett: „Jó ez a siker, főleg a következő generációnak.” Mészöly Kálmán, az 1964-es Európa-bajnokság bronzérmese megkönnyezte a visszavágót, de nem a norvég szépítés miatt, noha 1-0 és 2-0 volt a tippje a két találkozóra... Ihász Kálmán, aki ugyanabban az évben nemcsak Eb-harmadik, hanem olimpiai bajnok is volt, szintén átélte a mérkőzést: „Komolyan mondom, olyan volt, mintha játszottam volna.”
A slusszpoén pedig legyen az 1972-es kontinenstornán negyedik helyezést elérők egyikéé, Dunai Antalé: „Annyit mondtuk már, hogy tizenkét, huszonnégy, negyven éve hiába várunk magyar részvételre az Európa-bajnokságon. Végre nem kell tovább számolni.”
Dehogynem: a napokat december 12-ig. Akkor tartják Párizsban a csoportbeosztást.
Már most izgatott az ember, hogy milyen lehet ez az urnában a Hungary cédulával...
Ez lesz ma
Eb-pótselejtező, visszavágók: Dánia–Svédország (tv: Sport1, 20.30, az első mérkőzésen 1-2), Szlovénia–Ukrajna (Sport1, 22.45, felvételről, 0-2).
Vb-selejtező, Dél-Amerika: Kolumbia–Argentína, Venezuela–Ecuador, Uruguay–Chile, Paraguay–Bolívia, Brazília–Peru. Az állás: 1. Ecuador 9 pont, 2. Chile 7, 3. Uruguay 6, 4. Brazília 4, 5. Paraguay 4, 6. Kolumbia 4, 7. Bolívia 3, 8. Peru 3, 9. Argentína 2, 10. Venezuela 0.
Barátságos mérkőzések: Oroszország–Horvátország, Törökország–Görögország, Luxemburg–Portugália, Németország–Hollandia (C8, 20.45), Belgium–Spanyolország, Szlovákia–Izland, Olaszország–Románia, Lengyelország–Csehország, Ausztria–Svájc (Digisport2, 20.40), Anglia–Franciaország (Sport2, 21).