A futball hatása hovatovább felfoghatatlan, a vb meccseinek halmozott nézőszáma elérheti a Föld népességét. A Daily Telegraph már fogódzót is nyújtott, hogy mindenekelőtt mely mérkőzéseket érdemes megnézni a csoportkör során. A brit lap szerint kihagyhatatlan a brazil–horvát (A csoport), továbbá június 13-án a holland–spanyol (B), 14-én az angol–olasz (D), 16-án a német–portugál (G) és 22-én a belga–orosz találkozó (H). Az orgánum úgy véli, a C, az E és az F csoport mérkőzéseinek idején lehet valamelyest függetlennek maradni a vb-től vagy erőt gyűjteni a további meccsek megtekintésére.
Az újság szenzációja azonban nem ez az összeállítás, hanem az a cikk, amely 66 okot sorol fel, mely szerint az angol válogatott lesz a világbajnok. (Azért hatvanhatot, mert a szigetországi garnitúra egyedül 1966-ban vívott döntőt, és nyerte meg azt az NSZK csapatával szemben – azóta is vitatott módon – hazai pályán, a londoni Wembley stadionban.) Mielőtt a futball történetét jól ismerők felhorkannának, hogy „ugyan, hol az az egy ok?”, felidézzük: a Telegraph-írás harmadik pontja szerint azért hódíthatja el az aranyérmet az angol csapat, mert a játékosok a világ legdrágább mezét viselik. A dressz darabja 90 fontba került...
|
Riói kaland – Eddie Keogh / Reuters |
Enyhén szólva az utazás sem olcsóbb. (Nem csupán Angliából: bárhonnan.) Egy – talán két – meccset tartalmazó, néhány napos villámtúrát meg lehet úszni nagyjából 4000 dollárból, ám ha valaki a döntő helyszíni megtekintésében is reménykedik, annak – a szerencséjén túl – jó, ha van 30 ezer dollárja.
A futball már régóta nem a szegények színháza... A vb alatti szállodaárak átlagosan az ötszörösükre emelkedtek Brazíliában, de a Bahia állambeli Salvadorban például több mint hétszeres a növekedés. A világbajnokság idején az átlagos szobaár 509 dollár – az érték még mindig 140 dollárral az egyébként is drágább Brazíliavárosé mögött marad –, július közepétől viszont visszaesik 75 dollárra. Igaz, a „rablás” sehol sincs Ukrajnához képest, ahol 2012-ben, az Európa-bajnokság elődöntője és döntője körüli napokban a máskor 70 eurós szobáért 700 eurót kértek, és legalább három éjszakára kellett foglalni azokat (ugyanúgy, mint most Brazíliában). S van „némi” különbség abban a tekintetben, hogy milyen egy Eb Ukrajnában, és milyen egy vb a futball legtöbbszörös (ötszörös) világbajnokának hazájában...
Brazíliába a nagy találkozó idején 600 ezer turistát-drukkert várnak, és azzal kalkulálnak, hogy hárommillió brazil folyamatosan úton lesz. A külföldi látogatók számát erősen befolyásolja, hogy tavaly óta rendszeresek és Sao Paulóban most is zajlanak a vb- (pontosabban a kormány-) ellenes tüntetések a hatalmas költségek és a féktelen korrupció miatt. A brazilok többsége bármennyire készül is a selecao hatodik – és hazai földön első – vb-aranyérmének megünneplésére, hol van már az az eufória, amely 2007-ben, a rendezői jog odaítélésekor jellemezte a dél-amerikai országot!
Ettől még előfordulhat, hogy július 13-án valóban össznépi karnevált tart a boldoggá tett Brazília...
Államfő, császár, elnök
Vlagyimir Putyin orosz elnököt, Franz Beckenbauert, a német labdarúgás bálványát és Joseph Blattert, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnökét is megkörnyékezte Katar korábbi legmagasabb rangú sportvezetője, Mohamed bin Hammam – írta a The Sunday Times. A tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap a múlt héten kezdett feltáró riportsorozatot arról, hogy a birtokába került adatok szerint Hammam, aki az ázsiai konföderáció elnöke és a FIFA alelnöke volt, amíg korrupciógyanús ügyeiért el nem tiltották, kenőpénzekkel megvásárolta hazája számára a 2022-es labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát.