A hagymát és a fokhagymát is ilyenkor érdemes eldugdosni. A később előbújó fiatal hajtásokat előszeretettel csipkedik le a madarak, ezért óvjuk az ágyást egy arasszal a talaj fölé emelt hálóval.
Ha örökzöldekkel tervezzük bővíteni a díszkertet, azokat is ilyenkor kell elültetni tőzeggel, komposzttal, perlittel javított földbe. Tartsuk nedvesen a tövüket, és óvjuk őket a tél során a fagytól, a közvetlen napsugárzástól és a széltől. A füvesítésre szánt terület bevetése is most aktuális, de csak akkor, ha kellően előkészítettük, elegyengettük a talajt.
A mérsékelt égövben a klímaváltozás egyik kísérőjelensége a kiszámíthatatlanul változékony időjárás, a fokozottan meleg és száraz nyár. Ezért manapság azt javasolják a szakemberek, hogy az évelő növényeket, a fákat és cserjéket is inkább kora ősszel ültessük el, így van idejük megeredni, kevesebbet kell majd őket öntözni, és nagyobb eséllyel túlélik az első kritikus évet.
|
A szeptember a kertészek szerint a legszebb hónap, mert ilyenkorra érik be az egész éves munka gyümölcse |
Színvilág
Nézzünk körül a kertben, és válaszoljunk őszintén: színes és életteli vagy unalmas, amit látunk? Ha inkább az elmúlás és a Godotra várva című színdarab jut eszünkbe, amint kitekinténk, akkor itt az ideje, hogy színt vigyünk a kerti összhatásba.
Fontoljuk meg olyan lombhullató sövények telepítését, mint a som – kivált a vörös szárával virító veresgyűrű som – és a bangitafélék (viburnum). Ezeknek a bogyói odavonzzák az énekesmadarakat is. Legjobb vegyesen ültetni őket a kerítés mentén. Jó választás a szoliternek alkalmas fanyarka cserje (amelanchier), ami tavasszal illatos fehér virágaival, kora nyáron édes termésével, ilyenkor izzó narancslombszínével díszít.
Az örökzöldek kiválasztásánál is bátran lépjünk túl a tűlevelűek, hamisciprusok és tuják világán. A fagytűrő, erős növekedésű babérmeggy tavasszal illatos virágaiból őszre sötét bogyók fejlődnek. A korallberkenye vöröses fiatal hajtásai felélénkítik a legzordabb sarkot is a kertben, a japán babérsom pettyegetett levelei és vörös termése pedig üdévé varázsolják az árnyékos részeket. A sokféle magyal (ilex) élénk piros bogyói egész télen díszlenek és csalogatják a madarakat, a félörökzöld bangiták (pl. viburnum carlesii) pedig csak tavasszal váltanak levelet, mielőtt megjelennek vaníliaillatú virágaik.
Az elhervadt, elszáradt virágok visszavágása után gyakran sivár, hangulattalan ágyások maradnak vissza. Legyünk kreatívak és megengedők: nem feltétlenül a tüchtig kert a legszebb. A kasvirág, méhbalzsam, kúpvirág, végzetfa, tündérfürt és egyéb magas évelők elszáradt virágai és szárai télen kifejezetten jól mutatnak a behavazott kertben. Majd tavasszal elbánunk velük.