Egy kiló dinnye egyenlő egy liter folyadék, méghozzá természetes úton előállított, ásványi anyagokkal telített, káros só nélküli, páratlanul értékes gyümölcslé. A görögdinnye az egyik legegészségesebb gyümölcs, mégis kevés fogy belőle Magyarországon.
Ivan Milutinovic / Reuters |
Az átlagosan nyolc kilós éves görögdinnye fogyasztás messze alulmúlja például a törökökét – akiknek egyébként a görögdinnye termesztését köszönhetjük, lévén, ők hozták magukkal hajdan -, ők évente nyolcvan kilónyit esznek meg.
Magyarország a görögdinnye termelés északi határán fekszik, még éppen azon az éghajlaton, ahol megterem e gyümölcs. Pontosan emiatt a szezon nagyon rövid, mindössze másfél hónap, bár máshol termett friss dinnye ma már egész évben kapható. Mégis, a hazai az igazi, azt keresik a belföldi piacon elsősorban, a hevesit, a csányit, a medgyesegyházit, meg a többi „őshonos" fajtát. Kevesen tudják, hogy a régi magyar fajták már régen nem léteznek, csak nyomokban, egészen pontosan azok genetikai anyagként szerepelnek a most kaphatók családfáján. Mint Oravecz Tamás, a Dinnyetermelők Országos Egyesületének elnöke mondja, létezik, persze hevesi dinnye, de az ma már csak tájkörzetet jelöl, azt, ahol a gyümölcs termett. A legnépszerűbb jóideje a zöld csíkos, legalábbis a külcsín frontján.