A biztató adatok ellenére a hatalmas állatok nincsenek biztonságban, ugyanis egyre gyakrabban ütköznek hajókkal. A tanulmány szerzői szerint évente legalább tizenegy ilyen baleset történik Kalifornia partjainál.
„Még ha jelenlegi eredményeink szerint úgy tűnik is, hogy a hajókkal való ütközések nem vezetnek a populáció jelentős csökkenéséhez, akkor is aggódunk, és nem szeretnénk, hogy a balesetek következtében elpusztuljanak a bálnák” - idézi a BBC Tim Branchet, a Washingtoni Egyetem tengerbiológia és halászati tanszékének adjunktusát, aki elmondta azt is, hogy az állatokért aggódó hatóságok már fizetnek a kereskedelmi hajózási cégeknek, hogy lassabban közlekedjenek.
|
És partra vetve Uruguayban. A kutatási eredményekből nem következik az, hogy a védelmet csökkenteni kellene Reuters |
Branch megjegyezte, hogy bár nagyon szeretnék, ha egyáltalán nem történnének balesetek, az évenkénti 11 kék bálna életét követelő ütközések száma elenyésző a bálnavadászat korábbi mértékéhez képest. Az új adatok szerint a hajók számának 11-szeres növekedése esetén állna csak fenn annak 50 százalékos esélye, hogy a populáció az ún. „kimerített” szint alá süllyedjen.
30 méter hosszú és 200 tonnát nyom
A kék bálna 30 méteres hosszával és a 180 tonnás, vagy ennél is nagyobb testtömegével a legnagyobb ismert állat, ami valaha is létezett.
A 20. század elejéig, még mielőtt az ember ipari mértékben mészárolni kezdte ezt a bálnafajt, a kék bálna gyakori volt a Föld összes óceánjában és nagyobb tengereiben is. Egy évszázad alatt azonban az intenzív vadászat majdnem a kihalás szélére juttatta a fajt, aztán 1966-ban nemzetközi összefogással védelmi intézkedéseket hoztak a kék bálna megmentésére.
Két eltérő populációt tartanak számon, a Japán és Oroszország közelében élőt és a kaliforniai csoportot, melynek tagjai az Alaszkai-öböltől egészen Costa Ricáig megtalálhatóak.
A szakemberek úgy vélik, hogy a kék bálnák száma lassan növekszik, ez részben a hajókkal való találkozásoknak tudható be, részben pedig annak, hogy elérték élőhelyük határát, ennél sokkal több egyedet az óceáni rendszer már nem tudna eltartani.
„Eredményeinkből nem következik az, hogy csökkenteni kellene a kaliforniai kék bálnák védelmét” – mondta Cole Monnahan. „A kaliforniai kékbálna-állomány éppen azért állt helyre, mert akciókat hajtottunk végre a vadászat leállítására és elkezdtük a bálnák monitorozását. Ha nem tettük volna ezt, akkor az állomány talán már a kihalás szélére sodródott volna – pont úgy, ahogy az más kékbálna-populációk esetében megfigyelhető. A mostani egy természetvédelmi sikertörténet” – mondta a szakember, aki azért hozzátette, hogy tisztában vannak azzal, hogy nem minden populáció van ilyen szerencsés helyzetben. Az Antarktisz környékén például a kék bálnák a korábbi egyedszámuk egy százalékánál járnak.