Őrült férfiak, vad nők, bolond lányok –Katie Melua szerint mindig ők változtatják meg a világot. Hogy a brit popvilág alig harmincéves, s most a VeszprémFesten is bemutatkozott csillaga az utolsó kettő közül pontosan melyik kategóriába tartozik, azt mindenki döntse el maga.
A grúz származású énekesnő számára mindenesetre az elmúlt jó évtizedben nagyot fordult a világ: 2003-as bemutatkozó lemeze, a Call Off the Search óta több mint tízmillió hanghordozót adott el, kisebb koncertet adott II. Erzsébet királynőnek. S közben komoly vagyont halmozott fel, majd állítólag nem kevés pénzt bukott a gazdasági válságban. S majdnem olyan tragikusan végezte, mint Whitney Houston vagy Amy Winehouse.
Neki a szeretett férfi az afrodiziákum, a testi vágyat növelő szer Fabrizio Bensch / Reuters |
Amikor 2012-ben kétéves kihagyás után visszatért a Secret Symphony lemezével, a túlzott alkoholfogyasztás és a lelki problémák miatt orvosilag elrendelt kényszerszünetről tömören, de őszintén vallott. – Teljesen összeomlottam, pihenőre volt szükségem – nyilatkozta a The Daily Telegraphnak.
Melua 2003-as berobbanásakor annyi idős volt, mint amikor Whitney ünnepelt sztár lett az Egyesült Államokban. Míg Houston zenei környezetben nőtt fel New Jerseyben, a Szovjetunió fennállása idején a grúziai Kutajsziban született énekesnő-dalszerző nem készült előadói pályára. Családjával 1993-ban Észak-Írországban telepedett le, szívsebész édesapja Belfastban kapott állást. A vonzáskörzetével együtt közel 600 ezres nagyváros nem éppen a béke szigeteként ismert, de Meluáék a vallási megosztottságot pragmatikusan kezelték, lánygyermeküket a katolikus, a fiút protestáns iskolába adták. Igaz, nem kis kulturális sokk érte őket. A Nyugatot úgy képzelték el, ahogy a hollywoodi filmekben látták az amerikai kertvárosokat. Belfastban viszont bevándorlóként a Szovjetunióból ismert lakótelepi környezetben találták magukat.