Hetedik napja borítja lángba Kanada olajtermelő vidékét a pokoli futótűz. Vasárnapra már több mint 100 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát Albertában, és nincs esély arra, hogy hamarosan visszatérhessenek.
hirdetés
Menny és pokol összeér. Északi fény ragyog a lángoló Fort McMurray fölött. Marc Blinch / Reuters
A tűz múlt hét vasárnap csapott fel a kanadai Alberta tartományban, az északi Fort McMurray közelében. A szokatlanul meleg, harminc fok körüli hőmérséklet, az erős szél és a nagy szárazság következtében rohamosan terjedő tűz miatt szerdára már szükségállapotot hirdetett a kormány. Fort McMurray-ből több mint 88 ezer embert kellett több etapban evakuálni, a város legnagyobb része egy hét alatt megsemmisült. Bár a lángok vasárnapra északkeleti irányba, az erdőségek felé kezdtek terjedni, a lakosság a fokozott veszélyállapot miatt nem közelítheti meg a várost.
A helyiek nagy része a környékbeli kisebb településeken és az olajmezők táboraiban leltek menedékre, de helyi tisztviselők jobb szeretnék, ha az emberek délebbre vonulnának olyan városokba, mint a 655 kilométerrel távolabb lévő Calgary, ahol jobbak a körülmények és a szociális, illetve az egészségügyi ellátás.
Lángok elől menekülő autó a Fort McMurray melletti autóúton Marc Blinch / Reuters
A vasárnapra már mintegy 200 ezer hektáron (Mexikóváros méretű területen) pusztító tűzvész valószínűleg Kanada eddigi legsúlyosabb természeti katasztrófája. Előzetes becslések szerint több mint hétmilliárd dolláros biztosítási kár keletkezett – írja a Reuters.
Emberfölötti erőfeszítésekkel próbálják védeni a felperzselt erdőségeket Reuters
hirdetés
Chad Morrison, a tűz megfékezéséért felállított parancsnokság legfőbb vezetője szombati közlése szerint a helyszínen jelenleg is több mint 500 tűzoltó dolgozik megfeszített munkatempóban. Az oltáshoz 15 helikoptert, 14 tankert és 88 egyéb tűzoltó berendezést vetettek be. Egy kimerült tűzoltó a kanadai CBC televíziónak azt mondta, csapatának tagjai 40 órán át dolgoztak alvás nélkül.
Mindeközben az otthonaikat elhagyni kényszerülő emberek információhiányra panaszkodnak. Sokan a műholdfelvételeket nézegetve próbálják kideríteni, hogy lakhelyük elpusztult-e, és az információs telefonvonalak is folyamatosan égnek.
Tábori körülmények közt várja a híreket az evakuált lakosság Chris Wattie / Reuters
A BBC azt írja, szakértők szerint az ilyen tüzek hetekig, hónapokig is éghetnek, a remélt lehűlés és a hétfőre várt esőzés csak enyhíteni képes a helyzeten. Tisztviselők attól tartanak, hogy estére a lángok elboríthatják a szomszédos Saskatchewan tartomány északkeleti régióit is. A tűz már elérte a tartományi határt, és a füst miatt romló levegőminőség miatt ki kellett adni a figyelmeztetést.