A világ talán legmagányosabb csimpánzát most állatvédők vették a szárnyaik alá. Etetik, játékokat visznek neki és társaságot biztosítanak. A múlt hónapban egy csimpánzokkal foglalkozó kutatóközpont igazgatója, Estelle Rallaband is meglátogatta Ponsót, aki egy hatalmas öleléssel köszöntötte a nőt.
Ponsónak az interneten gyűjtést is rendeztek, hogy ellátását finanszírozni tudják. Élelmiszerre és állatorvosi kezelésre van szüksége, mivel a cég, amely húsz évig gondoskodott a kolóniáról, 2013-ban megszüntette az ellátást. A New York Blood Center összesen 66 csimpánzt telepített ki nyugat-afrikai szigetekre Elefántcsontpart és Libéria partjainál. A szervezet ellen tiltakozó megmozdulást tartottak az állatvédők, és a közösségi médiában is kampányt indítottak, felszólítva az NYBC-t, hogy vállaljon felelősséget a csimpánzaiért. Ponso ügyében Jane Goodall világhírű főemlőskutató nyílt levelet írt a cég vezérigazgatójának, Christopher D. Hillyernek, melyben emlékeztette arra, hogy a csimpánzok rendkívül intelligens és szociális lények, ilyen mértékű elhanyagolásuk pedig elképesztő és felháborító felelőtlenség.
|
A kutatók elmentek, a majmok maradtak Forrás: SOS Ponso/Facebook |
Az NYBC azonban úgy látja, nincs több dolga a majmokkal, mert soha nem vállaltak szerződésesen vagy más módon kötelezettséget az állatok ellátására. Victoria O'Neill, a cég szóvivője a sajtón keresztül azt üzente az állatvédőknek: már csak azért sem tudják vállalni Ponso gondozását, mert a libériai kormánnyal évtizedekig fennálló terméketlen vitájuk a felelősség kérdéseiről több millió dollárjukba került.
A tiltakozó állatvédő szervezetek becslései szerint azonban a cégnek több mint félmilliárd dollár haszna keletkezett azokból a Hepatitis B és C vakcinákból, melyek kifejlesztéséhez azokat az állatokat használták kísérleti alanynak, akiket aztán hagytak éhen pusztulni. A New York Blood Center bruttó éves jövedelme a 2013-as adóévben meghaladta a 400 millió dollárt, weboldalukon pedig azt írják magukról, hogy legfontosabb értéküknek tekintik „a legmagasabb etikai, humanitárius, orvosi és tudományos szabványok" betartását.
|
Tiltakozó megmozdulás indult az interneten is Forrás: SOS Ponso/Facebook |
Az SOS Ponso projekt Facebook-oldalán megjelent információk szerint a majom most naponta kétszer kap enni, hála az adományoknak. Hosszú távú ellátása azonban még nem megoldott. Az állatvédők szeretnének megfelelő otthont is találni neki, ez azonban nem könnyű feladat, mivel a befogadásra alkalmas nyugat-afrikai helyek túlzsúfoltak és alulfinanszírozottak, ráadásul Ponso egy veszélyeztetett faj képviselője, akinek határokon átlépő szállításához speciális engedélyek szükségesek. Estelle Raballand már felvette a kapcsolatot a lehetséges befogadó helyekkel, és tárgyalásokat sürget az elefántcsontparti kormánnyal is.