Inzulinterápia helyett a diéta és a mozgás jelentheti a megoldást a kisebbeknél jelentkező 2-es típusú diabétesz esetében. Jó, ha a túlsúlyos gyereket mielőbb látja szakorvos.
Néhány évtizede még kizárólag felnőtteknél diagnosztizálták a 2-es típusú diabéteszt, mára azonban egyre több gyermeknél is felbukkan a „felnőttkori" cukorbetegség. A problémát itt nem az inzulinhiány, hanem a szénhidrát-anyagcserét szabályozó hormonnal szembeni rezisztencia jelenti, a megoldáshoz pedig általában életmódváltás kell.
Kevesebb kalória, több sport kell Thinkstock |
A jelenség egészen fiatal, kétéves gyermekeknél is felbukkant, jellemzően azonban inkább a kiskamaszoknál jelentkezik. Dr. Körner Anna, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi docense szerint a tünetek viszonylag későn jelentkeznek. A szakember hangsúlyozza: többnyire az elhízás, a mozgásszegény életmód és a tinédzserkorra jellemző hormonális átalakulás áll a 2-es típusú cukorbetegség hátterében, éppen ezért a megelőzés és a kezelés szempontjából is a mozgás beiktatása, az egészséges táplálkozás előnyben részesítése és az ideális testsúly elérése a legfontosabb.