|
Kiadós, laktató étel, mely sok türelemmel készül |
A KÜLÖNBSÉG
A vietnami konyha lényege a frissesség. A magyar marhapörkölt elállhat egy-két napig a hűtőben, a miénk nem. Mi frissen készítjük, és azonnal tálaljuk az ételeket, ezért az alapanyagokat is frissen szerezzük be. De ami a legnagyobb különbség: a zsír, az olaj és a fűszerek használata. A magyar ételek finomak, de rengeteg hús van bennük, fűszeresek, és nagyon nehezen emészthetőek. Túl sok bennük a zsiradék. A vietnami konyhát épp a könnyedség teszi jellegzetessé. Kevés olajat, és még kevesebb zsírt használunk. A fűszerezést sem visszük túlzásba. Az a cél, hogy az alapanyagok ízét lehessen érezni az ételekben.
A BESZERZÉS
Minden elérhető itt Magyarországon is, csak jó helyen kell keresni. Egyedül télen okoz problémát a friss koriander beszerzése, kénytelenek vagyunk külföldről rendelni, de minden mást jó minőségben meg lehet kapni itt is. Húst, zöldségeket, fűszereket egy-egy ázsiai boltból.
|
A pho a vietnámi konyha szimbóluma |
A TÜRELEM
A pho leveshez, ami a vietnami konyha szimbóluma, elsősorban idő kell. A lé 6-8, de néha tíz órán keresztül is fő lassú tűzön mire megfelelő ízű és állagú lesz, így akinek erre nincs ideje, az hozzá se kezdjen. Vietnamban is divatos a street food mozgalom, sok helyen lehet pho levest kapni, de attól, mert autentikus, még nem feltétlenül finom, ugyanis nem főzik elég ideig. Csak összecsapják. Az időn túl fontos még a minőségi marhalábszár és a sok csont, de nem velős csont! Az kerüljön csak a magyar levesekbe.
A MAGYAR KONYHA
A magyar ételek nagyon finomak, csak nehezek. Túl sok a hús és a fűszer, és kevés a zöldség. De ott van például az Újházi-tyúkhúsleves, abban minden benne van, mégsem fekszi meg az ember gyomrát.
La’i, magyarul Lali
Az étterem tulajdonosa: „Lali”, mindenki így szólítja, nekünk is így mutatkozik be. 17 éve él Magyarországon, mindig gasztronómiával foglalkozott, dolgozott magyaros ételeket kínáló konyhán is.
A bisztró névválasztásának családi okai vannak Hai és Nam ugyanis a tulajdonos házaspár gyermekei. Lali felesége: Do Thi Nguyet, de egyszerűbben csak Eni, tanárnő volt Vietnamban.
A vietnami családoknál a vacsora a legfőbb étkezés, mindenki rohan haza, hogy együtt lehessenek.
Szubjektív
Fotósunkkal, Nyul Zsuzsival nem úszhattunk meg egy gasztrointerjút kóstolás nélkül. Kipróbáltuk a nemet ez volt a tavaszi tekercs, illetve a nem quón névre hallgató nyári tekercset, amit egy egészen különleges szósszal tálaltak. Persze egy vietnami étteremből nem távozhattunk úgy, hogy nem kóstoltuk meg a ház pho levesét, így a félúton majd cserélünk elv alapján egy marhahúsos és egy csirkés phót kértünk. A végén illetlenség ide, illetlenség oda, meghagytunk néhány kanállal, mert még a kis kiszerelésben érkező adagok is kifogtak rajtunk. Nálam győzött a tavaszi tekercs, Zsuzsinál a nyári kiadás. A levesek gyógyszernek nem minősülő, gyógyhatású készítményként működnek.